| rapidistarapid a întrebat:

Cum iti poti da seama daca ai vreo boala cu transmitere sexuala? Care sunt simptomele?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Simptomele difera de la boala la boala. In principiu, daca ai orice fel de scurgere nou aparuta, dureri, usturimi, mancarimi, tot timpul sau la contact sexual, sangerari inexplicabile, mai ales dupa contactul sexual sau aparitia oricarei leziuni pe organele genitale (ulceratii, bube, basici)

| darrio2007 a răspuns:

Analize de sange.

| procust a răspuns:

Pai sunt mai multe boli, fiecare cu simptomele ei, in principiu pot sa ti apara ceva bubite, mancarimi, secretii, usturimi, astea sunt semne clare de infectie, atentie la sifilis apare o "buba" pe organ care e nedureroasa si dispare singura, asta nu inseamna ca esti vindecat! Daca ai oricare din aceste simptome du te la un medic urgent, daca ai ceva trebuie sa ia tratament si partenera!