| marianaustroi a întrebat:

Cum poate sa se transmită virsul hiv\sida prin contact sexual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Virusul HIV este un virus specific uman, in consecinta nu exista decat la oameni. Infectia HIV se transmite pe 3 cai principale : prin sange, prin contact sexual si de la mama la fat in perioada vietii intrauterine. Cea mai frecventa cale de transmitere a infectiei HIV este calea sexuala neprotejata astfel ca prin orice contact vaginal, anal sau oral se poate transmite infectia cu HIV de la o persoana infectata la una sanatoasa. Se considera ca prin sex anal riscul este mai mare de a se transmite infectia HIV, comparativ cu sexul vaginal. HIV/SIDA se mai transmite si prin sange cum ar : transfuziile sanguine, injectarea de droguri cu seringi folosite de mai mulţi consumatori, folosirea în comun a lamelor de ras, a truselor de manichiura si pedichiura si a altor obiecte taioase sau intepatoare de acest gen, folosite in comun si una dintre persoane este infectata.

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Simplu hiv e in sange, lichidele semniale vaginale, sperma etc cand intra in sangele tau virusul sta inactiv multi ani pana intra in actiune tu intre timp il tot dai la alte persoane