| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot afla in ce perioada sunt fertila pentru a ma putea proteja? Cum pot calcula in functie de ciclu?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai cat de cat sigure sunt primele 5 zile, numarand din prima zi de sangerare su zilele 24-28, asta daca ai un ciclu perfect regulat de 28 de zile.
Zilele ciclului se numara din prima zi de sangerare, iar ca sa consideri caai un ciclu regulat, trebuie sa vina la intervale perfect constante, fiind permisa o zi de dereglare intr-un an (adica in 12 cicluri succesive).
Fecundatia are de obicei loc in zilele 12-14, dar poate avea loc intre zilele 10 si 20. Se stie ca spermatozoizii traiesc pana la 3 zile in caile genitale ale femeii, iar ovocitul poate fi fecundat 3-5 zile de la ovulatie.
Ca sa afli ziua in care are loc ovulatia, poti folosi teste de ovulatie de la farmacie pe care sa le faci incepand cu ziua 10, dar tine seama ca esti fertila cu vreo 3-4 zile inainte de ovulatie.
Sper ca stii ca metoda calendarului este valabila doar pentru femei cu cicluri perfect regulate si pentru cupluri stabile, in care o sarcina nu ar fi o problema, fiindca e o metoda cu risc foarte mare de esec.

auran
| auran a răspuns:

Am situl http://menstral.net/ de la colegul nostru Laur

| pas a răspuns:

Cauta pe seximus.ro perioada fertila calcul