| IubesteEa a întrebat:

Cum pot sa il fac pe iubitul meuu sa aiba incredere in mine? El tot timpul crede ca il insel si astea nu i-am dat motive ok mai raspundeam greu pe facebook deoarece ori mi se blocheaza ori vorbeam cu cineva din familie.si el pur si simplu nu intelege. odata ne am certat foarte rau, tot timpul ma intreaba cu cine vorbesc pe facebook, crede ca am pe altul ..si eu nu l-as insela niciodata il iubesc prea mult eu am incredere in el ..si el mai raspunde greu pe facebook dar nu ii fac crize cum face el ..si ne am certat foarte rau pe faza asta.,, cu cine vorbesti,, si a zis ca se desparte de mine. ..si pana la urma ne am impacat ..de cand sunt cu el nu mai vorbesc cu nimeni pe facebook doar cu el ..si mie si frica sa mai intru ..Tot timpul se inseala in privinta mea doar pentru ca a mai fost ranit inainte asta nu inseamna ca si eu o sa fac la fel ..sa il insel, vreau sa prinda mai multa incredere in mine.dar nu stiu cum sa fac, cat de mult i-as explica nu intelege! A promis ca nu mai face.dar nu se poate abtine e prea Gelos.straight face Si eu una nu renunt la el ..asa repede il iubesc si cand e gelos, dar prea exagereaza. Avem aproape 2 luni, o luna intreaga nu ne am certat deloc..in ianuarie absolut deloc mergea totul frumos si bine,dar acum au intervenit certurile, geloziile nu zic ca nu as vrea asta. orice relatie are si certuri si gelozii, dar el exagereaza cand crede ca fac ceva ce nu ii convine eu nu fac nimic mereu are indoielile lui .1.Ma ajutati sa il fac sa aiba incredere in mine? 2.Cum as putea sa ii castig incredere stiind ca nu l-am inselat.

9 răspunsuri:
| Snowstormm a răspuns:

Well, el este iubitul tau, asta inseamna ca el ar trebui sa aiba incredere neconditionata in tine...din cate ai povestit tu mi se pare ca el mai mult iti interzice orice contact cu ceilalti prieteni ai tai, ceea ce mi se pare o tampenie. Este de admirat ca tu rezisti asa, dar este anormal ca iubitul tau sa nu te lase sa vorbesti cu prietenii tai... pare mai mult ca el cauta un motiv sa se desparta de tine.

| CIICriss a răspuns:

Increderea sa castiga odata cu trecerea timpului.

| smartyx a răspuns:

Fara sa te superi pe mine, se zice ca hotul de hot se teme. Mi-e frica sa nu creda ca faci exact ceea ce probabil el face sau a mai facut. E dubios de gelos, iar prea curand nu cred ca o sa se schimbe. Nu prea ai tu cum sa-i castigi increderea, pentru ca din cate citesc tu ai deja grija sa faci totul astfel incat sa nu-l superi.
Incearca totusi sa-i explici ca nu va e bine daca va controlati non-stop si daca va verificati. Explicai si fa-l sa inteleaga ca cu cat te controleaza mai putin si cu cat iti acorda mai multa libertate, cu atat mai mult ai si tu posibilitatea sa-i arati ca se inseala atunci cand se indoieste de tine.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Inca un motiv in plus sa renuntati la porcaria aia numita facebook.E o tampenie.
Lucrurile astea sunt normale intr-o anumita masura.
Eu cred ca ar trebui sa-i dai doua palme imaginare sa se trezeasca.
Adica ia-l oleaca mai tare stii? Scutura-l oleca ce e asta?
Explica-i tare si raspicat ca nu il inseli, ca nu umbli cu altii si din astea si ca vrei sa fii cu el.
Ori va trebui sa aiba incredere in tine si sa intelega odata ori e cazul sa luati o pauza.
Adica pe bune, daca zici ca o luati cu gelozii si certuri urate nu prea e bine.
Fa-l sa aiba incredere in el, ca de asta duce el lipsa.Intelegi?
Nu are incredere in el.Aici trebuie sa lucreze el si aici trebuie sa il ajuti putin sa-si capate stima de sine.Da-i de inteles ca esti langa el,ca il iubesti,ca vrei sa-l ajuti,renuntati si voi la tampenia aia de facebook si sunati-va,intalniti-va mai des, plimbati-va, iubiti-va, etc
Stati cat mai mult timp impreuna fara internet, telefoane si alte minuni.Iar cand va capatati incredere unul in altul atunci o sa vedeti ca un telefon sau un like nu o sa mai fie asa dubios pentru el.Ba chiar i se va parea o banalitate pentru ca el va fi sigur pe el si pe tine ca nu o sa-l parasesti sau sa il inseli.
Acolo trebuie lucrat.
Da-i 2 dupa ceafa sa se trezeasca happy
Sper ca m-ai inteles ca nu la violenta ma refer, cu toate ca niste palmute le-ar merita.

| gingergirl1 a răspuns:

Fratee,daca erai in locul meuuu...laughing Si aici eu sunt aia "geloasa"hee hee Prietenul meu are o gramada da amice si daca tot vorbim de facebook numai la fete da like-uri sau mai vorbeste cu colege a.s.m.d...Dar eu nu ma supar straight face Am incredere in el happy Plus si eu mai vorbesc cu altii,dar asta nu inseamna ca il insel straight face + El e foarte diferit in realitate fata de cum este pe facebook (si nu ma refer la pozehee hee
In cazul tau,as fi sincera cu el,eu una cred ca bate apropoul ca sa ii dai parola thinking Dar nu inteleg de ce tot te rogi atat, el face pe victima, si tu cazi ca proasta(sorry expresialaughing degeaba straight face
Intr-o relatie cea mai importanta este INCREDEREAwinking Si nu cred ca aici e vina ta, e vina lui, vrea sa te tina intr-un cub si nu e ok...

greece12
| greece12 a răspuns:

Gelozia e o boala foarte grea.
El nu are deloc incredere in el,cum poti tu cere sa aiba incredere in tine?
Te va chinui intotdeauna,cu mici perioade mai linistite cand se va teme ca a exagerat,dar clima in relatia voastra va fi mereu tensionata si negativa.
Pana cand vei renunta singura.
Increderea in propria persoana ca si in ceilalti,se invata si se castiga in timp,nu il poti convinge cu nimic sa aiba mai multa incredere in tine.
Dar ai putea sa-i explici foarte clar ca tii mult la relatia voastra,in nici un caz nu-l inseli,dar daca va continua sa te acuze nevinovata fiind,te va alunga singur,risca sa te piarda!
Poate asa sa inteleaga,desi,sincer,nu prea cred!
Daca tii mult,mult la el,renunta de tot la fb si petreceti cat mai mult timp impreuna, sa te vada, sa vada cum reactionezi si cum te comporti, poate intelege cat poate fi de nedrept.
Mult curaj, ce sa mai spun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei te ajut sa il parasesti nu sa il convingi sa aiba incredere in tine. Prietenul tau e cam bou si probabil te mai si inseala, altfel nu ar avea motive sa te acuze tot timpul ca faci tu asta. Deschide ochii pana nu e prea tarziu.

| Iustina_1557 a răspuns:

Cine acuza se scuza! Daca te inseala el pe tine? Si din cauza fricii sa nu il demasti tu pe el. Te acuza el pe tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu-i gelos sau indragostit, e vrajeala din aia care ti-o forteaza pe gat si tot mai mult fiindca tu accepti. vrea sa te manipuleze, i se rupe lui ca tu nu mai ai libertate si ca iti pasa. relatia voastra nici nu-i bazata pe incredere si prietenie. fara astea doua, traiti o minciuna. nu exista relatie fara ele. gandeste-te la tine, arunca-l la gunoi. un prieten, iubit, ar trebui sa te faca fericita, sa-ti ofere afectiune, sa te intelegea si sa-ti respecte spatiul si nevoile, nu sa-ti faca telenovele si sa dea vina pe trecutul lui. e penala din aia care isi plange amarul in drame. daca ramai cu el, inseamna ca iti place teatrul lui si te complaci in situatia aia.