| anonim_4396 a întrebat:

Cum "se vindeca" gelozia? Eu sunt geloasa, dar nu exagerat.Intreb pentru ca prietenul meu este foarte gelos, posesiv si mereu ii este teama cand ma duc undeva sau cand vorbesc cu cineva ca este ceva mai mult, sau ca il mint.As vrea sa realizeze ca sunt fidela si sa aiba incredere in mine, si nu intelege, zice ca ii e greu ca nu poate sa se controleze.As vrea un sfat daca aveti experienta, dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| Komododragosh a răspuns:

Atuncea problema exista doar la el si in paranoia lui. Daca i-ai aratat deja ca ii esti loiala, ca nu l-ai insela si ca alti baieti frumosi nu te-ar interesa pentru ca tu il iubesti pe el mult, atuncea el este cel care ar trebui sa se schimbe si nu tu. Tu ti-ai facut rolul, ti-ai indeplinit datoria de iubita fidela si nu mai ai ce sa-i faci ca sa te inteleaga, Gelozia este cum zice dana85, o maladie care cu greu si cu timp indelungat se poate vindeca, poate nici atunci. Sa aibe o iubita asa de frumoasa cum esti tu il face sa stea ingrijorat si il face sa se simta amenintat ca a-i putea sa-l parasesti pentru cineva mai bun decat el. Nu ar trebui sa-i mai permiti sa fie gelos si sa nu-ti mai restrictioneze libertatea! Te cunoaste si te iubeste si tocmai din acest motiv ar trebui sa aiba si incredere deplina in tine. Daca dupa o perioada ramane la fel si nu se schimba pentru tine, atunci nu mai are nici un rost relatia asta. Ar trebui sa ai si tu libertatea ta si sa nu te mai feresti atata din cauza lui.

14 răspunsuri:
| Komododragosh a răspuns:

Asta este dovada in indoiala fortelor proprii. El nu are destula incredere in sine, se vede inferior fata de majoritatea baietilor si tu poate nu i-ai demonstrat destul cat de fidela ii esti. Da-i atentie si vorbeste cu el, demonstreaza-i ca ii esti fidela si ca se merita sa aiba incredere in tine, si ca, desi are defectele lui, tu i le accepti, asa cum si el le accepta pe ale tale.

| Chauderitza a răspuns:

Buna Andreea kiss!
Toti suntem gelosi numai ca unii isi manifesta gelozia iar altii o ascund, sa incerce sa o ascunda pentru ca nu va putea scapa de ea.

| dana85 a răspuns:

Gelozia are doua aspecte: unul bazat pe fapte concrete, comportamentul iubitului, inselare, care au indus aceasta neincredere, justificata de altfel, in partener; iar celalalt- dus pana la extrem -care nu are nici un temei real, este o maladie incurabila de care greu se scapa daca iubesti.

| anonim_4396 explică (pentru dana85):

Ai si u dreptatea ta,dana.Dar eu nu am un compartament din care sa rezulte ca as fi in stare sa-l insel,sunt dragastoasa, iubitoare, cuminte...Mai cuminte decat fetele pe care el le cunoaste. Poate crede ca si eu sunt ca celalalte si ca imi ia ochii baieti frumosi, sau ca daca lui i-ar lua ochii o fata frumoasa, asa fac si eu.Neincrederea lui in mine poate are incredere si in unele intamplari din trecut in care eram altfel,asta era mai la inceput,cand puteam sa il mint sau sa il tradez,dar si el a fost la fel o perioada lunga, nici eu nu prea am asa incredere in el, dar totusi nu vreau sa il sufoc cu gelozia mea si sa fie nefundata si exagerata.Nu am o atitudine distanta fata de el,nu prea vorbesc eu cu baieti sau ceva de genul, si ascult de sfaturile lui cand ies undeva si imi zice sa nu-i bag in seama pe cei care se dau la mine sau sa nu stau pana tarziu, iar chestiile din trecut au fost demult si reciproce si nu ar trebui sa mai aiba legatura cu prezentul.

| medicalstudent a răspuns:

NU EXISTA. Asa este el, nu se va schimba niciodata, gelozia e o boala care nu se vindeca. Poti sa il iubesti asa sau... poti sa il lasi. Tu alegi!

| eldorado a răspuns:

Eu cred ca odata ce exista iubire nu poate exista si ura.indiferent de suferinta provocata. Posesivitatea este generata de gelozie, dar nu sunt acelasi lucru, iar intr-o relatie cred ca daca exista iubire se poate trece peste orice obstacol, este adevarat ca daca suntem inselate dispare increderea in partener chiar daca l-am iertat noi, atunci cand am considerat ca merita iertat(si cand a demonstrat ca regreta cu adevarat ca a gresit)...eu cred ca relatia lor va supravietui atata timp cat exista iubire, in timp increderea se poate recastiga, daca se lupta impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In "cantitate " mica,nu face probleme, dar cind este mare, duce la dezastre.Gelozia,este o boala psihica, aproape imposibil de vindecat.
Sint extrem de rare cazurile cind s-au vindecat de la sine.Mult noroc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ar fi in cantitate mica nu m-ar deranja, dar este din nimicuri, si exista o lipsa mare de incredere si este o gelozie exagerata.Hmm,mi-ar placea macar sa fie mai redusabig grin

| RetardedRacoons a răspuns:

Gelozia e dovada de lipsa de incredere in propria persoana si de o moralitate indoielnica. E gelos pentru ca simte ca nu este suficient de bun si/sau ca stie ce ar face el in locul tau (te-ar insela te-ar minti etc.)
Se vindeca cu o cura de cianura.

| anonim_4396 explică (pentru RetardedRacoons):

Da bine zislaughing.Hmm cred ca ai dreptate cu partea in care zici ca asta ar face el in locul meu, ca el nu e vreun sfant.Si totusi eu nu sunt asa exagerata ca elhappy.Nu cred ca nu se considera destul de bun,poate ca stie ca nu imi plac unele lucruri la caracterul lui,poate ii e teama ca voi gasi pe cineva care sa fie asa cum imi doresc, asta e posibil.Dar cu siguranta stie cum e el, si cum actioneaza(ca ii mai place sa minta) si crede ca asa fac si euhappy