| HXNER a întrebat:

Cum pot scapa de durerea capului penisului? Ma refer ca atunci cand il decalotez si incerc sa il ating ma doare, este insuportabil. Nici sa ma masturnez nu pot deoarece pielea de pe acesta se duce peste cap si ma doare daca o trag inapoi rapid. Ajutor! Ce trebuie sa fac?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un urolog te-ar putea scapa definitiv de durerea si problema care iti afecteaza pensiul. Tot ce trebuie sa faci, este sa-ti faci programare la el.

| ywar a răspuns:

Esti tanar! Cand o sa mai cresti, zona se va desensibiliza si o sa fie mai bine. Daca ai fimoza asta se rezolva cu doctor si operatie (daca este cazul)

| HXNER explică (pentru ywar):

Nu este cazul pentru ca am fimoza de gradul 1 si deja incepe sa se vindece. ( Ma refer ca deja incep sa o decalotez in stare sculata (am uitat cum se spune in alt termen) aproape pe toata).
Cam cat sa astept? Am deja 16 ani.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru HXNER):

Glandul, adica ''capul penisului'' este acoperit cu o piele extrem de fina care este intesata de numerosi senzori ai excitatiei, ai placerii si satisfactiei, dar si de cei care semnalizeaza disconfortul ori durerea. Asa cum ti s-a mai explicat glandul penisului afla atat in stare flasca cat si erecta, trebuie decalotat cat mai des este posibil pentru a intra cat mai mult timp in atingere cu degetele. Doar daca vei proceda asa, intr-o anumita perioada de timp a carei durata este imposibil de apreciata, se va micsora treptat sensibilitatea pana la disparitia completa. Sanatate!

| ywar a răspuns (pentru HXNER):

Pana pe la 18-20 chiar 21 de ani zona se va desensibiliza, o sa vezi. Nu o sa mai fie atat de neplacut cand te vei spala. Oricum trage de piele in sus si spala-te. Cand faci dus, asta trebuie sa faci de fiecare data. Daca poti sa mentii pielea trasa e foarte ok.

| HXNER explică (pentru ywar):

Si daca vreau sa-mi incep viata sexuala? Aproape ca implinesc 17 ani.

| ywar a răspuns (pentru HXNER):

De ce va grabiti voi sa puneti caruta inaintea cailor? Iti incepi viata sexuala pentru ca vrei sa daruiesti cuiva si iubire tandra si fizica sau doar pentru ca ai prieteni de la care ai auzit ca au "babardit" ei pe una sau unele si ti-e rusine sa ramai in urma.
Iti incepi viata sexuala cand esti pregatit mental, fizic, sufleteste sa faci asta. O sa spui ca sunt invechit! Da, am o varsta. Dar. vei ramane ulterior cu regrete ca te-ai incurcat cu cine nu trebuie? Gandeste-te la asta.
In alta ordine de idei: cand penetrezi o femeie pielea de pe capul penisului se va decalota, nu are cum sa ramana fixa. (chiar daca e in prezervativ). E o exceptie cand ai o problema anatomica: fimoza, penisul nu se decaloteaza etc. Dar ti-am spus ce sa faci: trage de piele in sus la baie, poate putin mai tare si cu timpul va ramane decalotat. Nu este neaparat nevoie ca acest lucru sa se intample dar sunt barbati care desi nu au circumcizia facuta au acesta piele trasa si se opreste in acel sant balano-preputial.
Nu-ti bate capul. Lasa lucruile sa vina de la sine si nu te apuca de sex inainte sa fii pregatit.