| Zambet a întrebat:

Cum pot scapa de masturbare? sad

Sunt o persoana crestina, adolescenta.si dupa fiecare data cand ma masturbez imi cer scuze de la Dumnezeu.Nu pot sa scap.Ma puteti ajuta va rog? Eu chiar vreau sa nu ma mai masturbez. Dau fundita.Va imploor ajutati-ma crying

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

@alexxa18: ai dreptate pana la un anumit punct, inclusiv cand spui ca Dumnezeu vrea ca ea sa fie fericita, dar fericirea asta de care vorbesti tu e total diferita de placerea pe care o simte masturbandu-se. Fericirea de care se vorbeste in cartile religioase nu implica niciun factor sexual, ba chiar in unele se precizeaza relatia trupeasca dintre un barbat si o femeie este pentru perpetuarea speciei si nicidecum caderea in pacat.Si da, spun pacat, pentru ca intr-adevar este! Si nu din punctul de vedere crestin, ci mai degraba moral, fata de tine e un pacat.Masturbarea e... un fel de a face sex cu tine insuti, nu? Si daca nu poti rezista tentatiei, dorintei de a face asta, inseamna ca nu ai vointa, nu esti persuasiva, ambitioasa si astfel nu poti ajunge sa-ti implinesti idealurile.In plus, daca esti virgina (cel mai probabil, altfel nu ai mai fii intr-atat de tentata sa te masturbezi) risti sa-ti pierzi virginitatea, sau in momentul in care iti vei incepe viata sexuala nu te va mai satisface pe deplin partenerul, tu fiind obisnuita sa te satisfaci singura si foarte repede. Ce va rezulta? Va veti desparti, nu? Si acum, te mai intreb inca o data: e corect fata de TINE ceea ce faci?
Nu ai de ce sa-ti ceri scuze de la Dumnezeu. Ah, ba da, iti poti cere scuze pentru ca nu te poti infrana de la anumite "vicii" (mai mult sau mai putin "vicii"), ca nu ai vointa, ca nu iti explorezi corect corpul.
Sfat? Daca esti maricica, incearca sa-ti gasesti un prieten si vei putea renunta mai usor la masturbare.

50 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Masturbarea este ceva normal, asa iti cunosti corpul si nu ar trebui sa-ti fie rusine. si lui dumnezeu nu ai de ce sa-i ceri iertare daca este sa o luam asa, el ti-a dat dorinta asta de a te atinge. ca sa scapi de lucrul asta este foarte greu odata ce ai inceput, inceraca doar sa nu te mai gandesti atat la asta. si cel mai important: nu-ti introduce cine stie ce lucruri in vagin, poti face o infectie.

| zorialbi a răspuns:

Uite aici un text, poate iti va fi de folos. Si te sfatuiesc sa te rogi mai mult Maicii Domnului si Sfintei Maria Egipteanca, mai ales ca spui ca esti crestina. Si e bine sa mergi la biserica sa te spovedesti, fara sa te rusinezi de preot sa spui ce ai facut, pentru ca nu preotului ii spui de fapt, ci lui Dumnezeu. El ca preot nu te va judeca dar in schimb iti va da dezlegare de pacatul acesta cu conditia sa te straduiesti sa nu-l mai faci. Si cu timpul cred ca o sa reusesti. Doamne ajuta!

Uite articolul:)
Masturbarea – boala tinerilor de astăzi
Masturbarea e un subiect tabu, un subiect care stârneşte ruşinea, despre care aş fi dorit să nu vorbesc. Dar ştiu că astăzi masturbarea este una dintre cele mai grele boli ale tinerilor şi din păcate ale copiilor. Pe vremea părinţilor sau a bunicilor noştri nici nu se auzise de aşa ceva, copiii şi tinerii erau curaţi, nu erau influenţaţi de nimic. nu le stârnea nimic pofta şi nu-i învăţa nimeni păcatul.

Televizorul a fost prima fereastră prin care s-a strecurat desfrânarea în vieţile copiilor, prin care copiii şi tinerii vedeau prima dată ceva ce nimeni nu le arătase, ceva ce nici nu ştiau că există până atunci. Cu ochi în televizor uitându-se la intimitatea unor femei, tinerii simt pentru prima dată în trup o mare tensiune, simt ceva ce nu au mai simţit. Corpul lor reacţionează diferit, pofta şi plăcerea se aprind înlăuntrul trupului şi apare pentru prima data în viaţa lor dorinţa de a-şi stinge această tensiune.

Singur în camera…. cu ochii-n televizor şi cu părinţii in cealaltă cameră, copilul se atinge nevinovat căutând să stingă pofta ce s-a aprins şi astfel cade in marea ispită a păcatului. Masturbarea poate fi întâlnită astăzi la copii de 12-13 ani sau poate chiar mai mici, iar cât priveşte pe adolescenţi (de la 15 la 20 de ani) ea a devenit un lucru banal şi oarecum parte din tinereţe.

Internetul este a doua mare poartă către desfrânare, abundând de pornografie şi de tot felul de urâciuni, accesibile foarte uşor tuturor, mai ales că totul este gratuit.

Masturbarea este printre păcatele cele mai distrugătoare, care zguduie şi strică sănătatea şi psihicul tinerilor, consumându-i şi obosindu-i încă de mici, dar mai ales înjosindu-i şi transformându-i mai rău decât animalele.

Sfântul Apostol Pavel ne spune că "trupul este templul al Duhului Sfânt", Biserică a lui Dumnezeu, loc sfânt şi de mare taină. Omul nu poate fi despărţit decât conceptual în suflet şi trup, căci în realitate trupul şi sufletul sunt nedespărţite. Bunătatea unui om îl face mai frumos în faţa celorlalţi deci astfel sufletul face mai frumos trupul. Iar trupul curat, îngrijit, trupul care se fereşte de excese şi este mereu în echilibru înfrumuseţează sufletul. De fapt nu poate acţiona trupul fără suflet şi nici sufletul fără trup, sunt mereu una, se identifică mereu.

Aşa fiind lucrurile, masturbarea nu rămâne doar o plăcere trupească, nu murdăreşte doar trupul ci în acelaşi timp mânjeşte de egoism şi sufletul. Tânărul învaţă să caute plăceri, tânărul caută bucuria în singurătate şi in păcat, caută lumina în întuneric. Păcatul masturbării îi dă plăcere câteva momente iar apoi conştiinţa şi gândurile năvălesc asupra lui chinuindu-l şi făcându-l să-şi simtă vină…

Plăcerea relaţiilor intime a dăruit-o Domnul soţului şi soţiei, ca să guste împreună din ea, şi să se bucure…şi să răsară viaţa, să apară o minune…

Masturbarea este cea mai egoistă dintre toate patimile lumii, căci nu se foloseşte de nici un obiect (ex: lăcomia pântecelui se foloseşte de mâncare, iubirea de arginţi se foloseşte de bani, invidia de bogăţia altora) pentru a căuta plăcerea, ci o caută direct în trupul său.

Masturbarea duce la nebunie psihică, instaurează neîncrederea de sine, dă viaţă complexelor trupeşti, instalează dominaţia dorinţelor pătimaşe la nivel mental, orientează ochii să caute să satisfacă pofta. Masturbarea asociază, reduce femeia (sau bărbatul) la un obiect, din care-ţi poţi obţine plăcerea. Masturbarea murdăreşte iubirea curată, îl elimină pe Dumnezeu, şi slujeşte doar celui rău.

Dacă e un păcat care depărtează mai mult pe om de Dumnezeu este desfrânarea, cu atât mai mult masturbarea. Lumina din sufletul copiilor se schimbă în întuneric, în suferinţă, în necazuri, în neputinţe. Plăcerea de la tinereţe ajunge să fie resimţită în adolescenţă şi mai târziu. Masturbarea e "auto-mutilare" e plăcere pe moment şi chin la propriu pe viitor. Cel ce se masturbează stă mereu în minte cu o femeie poftind-o…

Dacă şi poftirea cu gândul e mare păcat:

Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârşeşti adulter". Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a şi săvârşit adulter cu ea în inima lui. Iar dacă ochiul tău cel drept te sminteşte pe tine, scoate-l şi aruncă-l de la tine, căci mai de folos îţi este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul să fie aruncat în gheenă. Şi dacă mâna ta cea dreaptă te sminteşte pe tine, taie-o şi o aruncă de la tine, căci mai de folos îţi este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul tău să fie aruncat în gheenă. (zice Domnul Hristos în Evanghelia după Matei cap. 5)

cu cât mai mult fapta în sine….

Să fugim de masturbarea ca de foc. Aşa cum te fereşti să nu te arzi cu flacăra focului şi sari repede mai încolo ca să nu te ardă aşa fereşte-te şi de aceat greu şi jalnic păcat.
(http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......de-astazi/

Citeste si:
Cum scap de patima masturbării? (http://www.ortodoxiatinerilor.ro/2009/02/cum-scap-de-patima-masturbarii/)

Efectele masturbarii între mit şi realitate: http://www.ortodoxiatinerilor.ro/2009/03/efectele-masturbarii/

Cum am scăpat de masturbare: http://www.ortodoxiatinerilor.ro/2009/07/cum-am-scapat-de-masturbare/

Mărturii despre patima masturbării: http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......sturbarii/

| zorialbi a răspuns:

Uite ce se spune in Sfanta Scriptura:
"15. Au nu ştiţi că trupurile voastre sunt mădularele lui Hristos? Luând deci mădularele lui Hristos le voi face mădularele unei desfrânate? Nicidecum!
16. Sau nu ştiţi că cel ce se alipeşte de desfrânate este un singur trup cu ea? "Căci vor fi - zice Scriptura - cei doi un singur trup".
17. Iar cel ce se alipeşte de Domnul este un duh cu El.
18. Fugiţi de desfrânare! Orice păcat pe care-l va săvârşi omul este în afară de trup. Cine se dedă însă desfrânării păcătuieşte în însuşi trupul său.
19. Sau nu ştiţi că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveţi de la Dumnezeu şi că voi nu sunteţi ai voştri?
20. Căci aţi fost cumpăraţi cu preţ! Slăviţi, dar, pe Dumnezeu în trupul vostru şi în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu."
[1 Corinteni 6, 15-20]

| arrriadna a răspuns:

Pai in capul tau se amesteca 2 chestii. Si fara rost.

1- religia: daca Doamne-Doamne ti-a dat un corp si niste instincte e clar ca NU Se Supara pe tine nici cand faci caca, pispi, te masturbezi sau faci dragoste. Daca oamenii ar fi crezut asta, specia noastra ar fi pierit de cand a aparut...
Singura problema a religiei din biserica este ca nu se vorbeste despre asta, desi se tot binecuvinteaza si nuntile si. botezurile... Nu-i amuzant?!

2- Tu. Esti la varsta aparitiei "hormonilor in creier" si a dezvoltarii lor in corp. Este ceva firesc si natural sa iti explorezi corpul si sa iti si placa lucrul asta. Poate nu stii, insa, bebelusii, daca ii lasi goi, se "masturbeaza". Si nu doar "acolo". Lor le place intregul lor corp. Si se considera "normal". SI la tine este normal. La fel cum vor fi si dorinta de a imbratisa si mangaia, de a saruta si a face dragoste (ceea ce eu, una, nu incurajez pana la 17 ani ca sa ai discernamant -cu cine, cand, in ce conditii- si corpul tau sa fie aproape maturizat).
Pana atunci ia-o invers.
roaga-te inainte si daruieste starile tale frumoase lu Dumnezeu, ca multumire ca esti pe pamant, creatie a Lui.
Vezi daca te simti mai impacata dup-aiawinking

| arrriadna a răspuns:

Sa ne zici cum ai rezolvat conflictul interior, oki?
Am citit niste raspunsuri care mi-au zbarlit puful (ca nu am par) de pe corp.
Stii, cand aveam 11 ani, mama mi-a pus in brate carti de medicina, si una de machiaj (m-a prins cu dermatograful ascuns in geaca big grin) si mi-a zis: "Orice alegi sa faci in viata ta documenteaza-te inainte si foloseste-ti capul, astfel incat sa nu regreti niciodata alegerile facute". Stia ca eram la varsta "hormonilor turbati"...
Nu mi-a zis nici sa ma duc la biserica, desi ea se ducea; nu mi-a zis nici ca masturbarea duce la nebunie sau alte mituri cretine.
Pur si simplu. clauclau are dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| myrazvy a răspuns:

Incearca sa te opresti, nu numai cu vorba ci si in fapte. succes

| Raisa a răspuns:

Buna, crede-ma nu ai de ce sa-ti ceri scuze de la Dumnezeu. nu este un pacat, daca asa te simti mai bine, nu poate nici Dumnezeu sa te impiedice :*
Nu-i un lucru de care sa-ti fie rusine happyImportant este sa fii tu bine altceva nu mai conteaza. si baga-ti asta bine in cap :* nu ai gresit cu nimic in fata lui dumnezeu, stai linistita nu ai pacatuit.
Succes, pupici :*

| Raisa a răspuns:

@zorialbi.
FRATE o epuizezi pe fata asta las-o in pace! fiecare are nevoile lui si are si fata nevoi, masturbarea fiind una din ele.
N-are ce sa se roage ca nu ajuta nimic hai mai terminati ca "uai roaga-te mai mult si ca e o rusine" si din astea. Lasati-o sa fie libera, doamne!

| alexxa18 a răspuns:

MASTURBAREA NU E UN PACAT! Nu ai de ce sa iti ceri iertare de la Dumnezeu pentru ca te masturbezi, crede'mawinking tu o faci pentru ca este o necesitate a corpului tau, practic incepi sa te dezvolti sexual asta nu e un lucru rauhappy.

Si eu am avut exact aceeasi problema la inceput dar apoi am realizat ca masturbarea tine strict de corpul meu, credinta pe care o am ramane aceeasi, nu se schimba in functie de cat de des ma masturbez sau nu. In plus astfel descoperi ceea ce iti face placere, incepi sa-ti descoperi propriul corp.

Si tine minte Dumnezeu vrea ca tu sa fii fericita, iar daca tu te simti fericita facand lucrul asta si nu incomodezi pe nimeni cu activitatea ta, atunci poti sa-ti continui viata ca si pana acum.
NU TE MAI SIMTI VINOVATA CA NU AI DE CE happy

Răspuns utilizator avertizat
NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Bravo, Mayasul! Îmi place răspunsul dumitale.

| jocnecurat a răspuns:

Dumnezeu, Sfanta Marie Paraschiva, Isus Christos Gornistul nu te ajuta poti tu sa te rogi cat vrei.Ai nevoie de un partener sau o partenera. lol este ceva normal sa te masturbezi dar daca o faci mult o sa ti se faca putzulica ca o creasta de cocosh.Stiu eu pe una care se masturbeaza de la 13 ani.Acum are 22 si cand am vazut-o dezbracata(acum 3 ani)am ramas uimit de creasta ei. urata era ca si acu am coshmaruri. lol

| lololololol a răspuns:

@skumikkk stiai ca virginitatea se pierde la primul contact sexual?

| scumpikkk a răspuns:

Asta nu e o rusine, poate ca asa te simti ma-i bine, ai pe cineva langa tine? nu te face sa te simti bine? ar trebui sa discuti cu el, sa-i spui treaba asta, nu cred ca ar fi pentru el o suparare daca ai vorbii despre chestia asta, incerca-ti alte pozitii, preia tu controlul cand esti cu el, incerca sa-l conduci tu si arata-i ce-ti place si cum...tongue

| scumpikkk a răspuns:

Si apropo, acum spui ca vrei sa scapi de masturbare,, si acum catva timp ai intrebat daca tampoanele sunt bune, pentru ca tu esti virgina, deci daca te masturbezi mai spui ca esti virgina?

| scumpikkk a răspuns:

Red_rribon, sa dam un ex, o fata zice ea ca e virgina :?, si se masturbeaza sa zicem cu un vibrator, mai poti spune ca ea e virgina? thinking este ca si cum ar face sex sau?

| madalykuka a răspuns:

Skumpik aia nare dreptate daca folosesti tampoane nu inseamna ca nu mai esti virgina ...virgina nu mai esti dupa un contact sexual
daaa l-)

| alexutzu00791 a răspuns:

Tu te auzi ce scrii? deci cand spui despre o femeie ca se masturbeaza(femeie nu "domnisoara") eu ma gandesc la o dama care duce lipsa, care este pofticiasa din fire, are o fata perversa si este tot timpul "uda". Nu inteleg fete sub 20 de ani sa se masturbeze. Nu s a creat nicorete si pentru dependenta de masturbat. In toate timpurile nu cred ca au fost fete mai perverse ca acum, si mai pofticioase, care gasesc cat mai greu un penis, si cand il gasesc il mananca cu totul. Scuza ma ca te am luat cam tare insa vad totusi ca esti si "credincioasa", care duce numele Domnului in desert, deci totul egal cu 0. Fa ti ordine in ganduri, lasa masturbarea, si pune te pe treaba.

| bisnitarpunctcom a răspuns:

Dumnezeu nu exista, fa chestia asta in continuare, face bine la sanatate, serios vorbesc.scad sansele de a avea cancer.si imbunatateste circulatia

| Zambet explică:

Exact!

| clauclau_6191 a răspuns:

Cu ce sa te ajutam? sunt doua categori de oameni, uni care recunosc si alti nu...

| mary_1175 a răspuns:

Pentru mayasul auzi la el dumnezeu nu are nevoie de rugaciuni laughing))))))) ma faci sa rad, dar u esti crestin ortodox sau provii dintr-o secta

| Rose_2860 a răspuns:

Dar nu e nimic rau in a te masturba! Nu inteleg de ce esti atat de dispaerata! E ceva normal ceea ce faci.

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Uite, ia o carte de rugaciuni langa tine, si de fiecaredata cand iti vine, citeste o rugaciune

| adryano05 a răspuns:

Salut!
Masturbarea se considera a fi normala daca nu depaseste punctul in care iti ofera mai multa placere decat sexul cu o persoana adevarata (sau chiar sa devina singura modalitate de a ajunge la orgasm).
Singura metoda sa "scapi" e sa-ti gasesti partener(a) happy

| georgik21 a răspuns:

Pt "mayasul":ma nene tu esti crestin ortodox? Dumnezeu n'are nevoie de rugaciune? atunci cand ne e greu sa ne rugam tie? daca nu era credinta ajungeam mai rau decat suntem.Si revin daca Dumnezeu n'are nevoie de rugaciuni atunci de ce Iisus ne'a invatat rugaciunea"Tatal nostru". U vb in necunostiinta de cauza. Iar daca tu te consideri crestina sfatul meu este sa nu mai te masturbezi.Si app nu cred ca mai esti virgina decat daca doar te-ai mangaiat, dar cred ca ai trecut de etapa asta...sad

| Emma_2501 a răspuns:

Cotati o fata ma!

| doctorandus a răspuns:

Dorinta de a renunta la masturbare constituie ideatie bizara, recomandarea mea e sa discuti aceasta chestiune cu un medic psihiatru.