| Moiceanu_Andrey_1998 a întrebat:

vreau sa va spun ca am devenit obsedat de masturbare, zilnic la masturbez.Cum pot scăpa de aces obicei si mereu vreau sa mă excit.Va rog ajutati-ma nu mai vreau sa mă masturbez zilnic o data la o saptamana măcar. Sunt băiat si am 15 ani.

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Bravo, esti un baiat destept, iar lucrul acesta insemna ca vrei sa preiei controlul asupra reptilei.
Creierul reptilian cate te face sa actionezi ca o reptila ci nu ca un om.
Pentru acesta este nevoie de stapanire de sine, abstinenta, cu timpul se va intari cortexul prefrontal.
Acesta trebuie sa il stimulezi ca daca nu, nu se dezvolta.
Pe langa infranare mai este necesara schimbarea mentalitatii.
Uite aici unele vereste biblice, si incearca sa faci asa cum spune aici:
Ecclesiasticul 9:8 Întoarce-ţi ochii de la femeia frumoasă şi nu-ţi opri privirea la frumuseţea străină. Cu frumuseţea femeii mulţi s-au rătăcit, căci din aceasta iubirea se aprinde ca un foc.
Aici spune sa nu te uiti la o femeie frumoasa pentru ca pe multi i-au facut sa se ratacesca, si se aprinde dragostea ca un foc.
Ecclesiasticul 25:28-30
De la femeie este inceputul pacatului si prin ea toti murim.
Nu da apei loc sa iasa, nici femeii rele putere asupra ta.
De nu umbla dupa mana ta, de la trupul tau departeaz-o.
Trebuie sa o indepartezi de la trupul tau, pentru ca se aprinde ca un foc.
Daca fata te iubeste cu adevarat, doar atunci trebuie sa permiti, acesta pasiune.
Acesta intelepciune daca o pui in practica, iti va schimba mintea, vei avea o minte realista si un corp sanatos

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Tu esti troll, nu?

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

De unde constati, spune exact.
Uite aici: In Proverbele 6:25
N-o* pofti în inima ta pentru frumuseţea ei şi nu te lăsa ademenit de pleoapele ei.

Una este sa o poftesti si alta sa iti placa.

Fete imi plac, Dumnezeu spune sa ne iubim intra noi, chiar si pe soramea o iubesc, dar treaba este ca nu o doresc.

Dorinta vine in situatii erotice, si numai daca o lasi sa se aprinda.

De exemplu imi plac copiii, aurul, masinile, dar asta nu insemna ca le doresc.

Daca te uiti mai sus acolo scrie asa:
De nu umbla dupa mana ta, de la trupul tau departeaz-o.
De aici se intelege ca dorinta trebuie sa fie realista constructiva.

| Oana92 a răspuns (pentru Radu284):

Nu, asa e el de fel laughing

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

A intrebat el cumva daca in Iudaism este ok sa faci laba?

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

Ce fundament ai pentru acesta informatie?

Una la mana, nu este Iudaism-

Doi, si chiar daca era, tot nu vad preocuparea ta.

Trei: Cand cineva sufera de, dependenta sexuala, cauta peste tot ajutor.

Deci nu faci o greseala, ci trei.

Eu nu trebuie sa ma justific tie, intelegi?
Daca esti sincer, imi permit sa pierd timp, dar daca nu esti, mai bine stai in banca ta.

Chiar daca incepi cu argumente peiorative acestea nu ajuta, vino cu argumente academice.

Eu chiar vreau sa vorbesc cu cineva sincer, care este pro masturbare.
O sa ii arat eu asa limpede, cum masturbarea poate cauza boli.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

In loc de informatie, acolo am vrut sa spun afirmatie.
Scuze, de greseala.

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Eu sunt sincer pro masturbare (in lipsa de un partener sexual, bineinteles). Arata-mi cu dovezi care nu vin din iudaism, de ce masturbarea e ceva rau si ce provoaca negativ.

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

Cand am venit eu cu argumente din iudaism?
Poti sa te uiti la istorialul meu, si sa imi arati o proba.
Daca iudaismul are argumente logice si rationale eu le accept nu este problema.
Hai sa incepem cu esentialul, si da am sa tin cont de dorinta ta.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

In primul rand masturbarea provoaca dependenta din cauza dopaminei,
Activeaza sistemul de recompensa cerebral la o intensitate mare.

Vei zice si ce?
Pai acest sistem este respionsabil de crearea dependentei.
Trebuie sa stii ce insemna sistemul de recompensa cerebral.
Daca este in neregula ceva, spune, eu pot sa iti aduc mai multe argumente si probe.

DUpa ce dezbatem acesta parte incepem cu partea a 2-a.
In partea a 2-a trebuie sa stii ce insemna SISTEMUL NERVOS AUTONOM.
In special sistemul nervos simpatic.

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Pai ai venit cu argumente din iudaism citand vechiul testament. Chiar in primul tau reply ai dat cateva citate.

Da, masturbarea, ca si aproape orice activitate placuta, contribuie la secretia de dopamina. Si ce e cu asta?

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Auzi, Ecclesiasticul 25:28-30 e intr-o noua biblie, aparuta recent? Ca nu gasesc nimic pe net.

Ah, ok, am gasit.
Bun, deci nu inteleg ce legatura are citatul ala cu masturbarea. Poate imi explici si mie?

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

Dupa tine, vechiul testament este doar a iudaismului?
Pai si crestinismul accepta vechiul testament.
EU chiar pot sa iti arat sursa, ca este de la crestinism.

Orice activitate placuta activeaza dopamina, asa este.
O bomboana da placere, dar nu da euforie, asa cum face jocurile de noroc, sexul, sau cocaina.
Exista placere naturala dar exista si placere adictiva.
De ce crezi ca drogurile sunt considerate adictive?
Tu le consideri ca orice activitate placuta?

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Vechiul testament este in special o carte a evreilor, inclusa in crestinism in special pentru contextul istoric. Nici un crestin normal la cap nu se ia dupa vechiul testament. Nu omoara oameni cu pietre pentru adulter, etc. Pana si Isus a spus (mai mult sau mai putin explicit) ca nu e o idee buna sa urmezi legile alea.

Cat despre dopamina si euforie, drogurile nu creaza dependenta din cauza dopaminei, ci au alte efecte. Daca ar fi dupa tine, ar trebui sa renuntam la orice activitate placuta, pentru ca da dependenta? Sau cum?

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

Versetele acelea schimba perceptia, mintea.
Iti dau un exemplu sa intelegi:
Medicii vad dorinta in sine.
Daca ii intrebi cum apare dorinta, nu stiu, te trimit la alte rame a stiintei.
Ei vad doar organismul, cu tensiunea, dorinta, dar nu stiu cum ia nastere aceea dorinta.
Versetele acelea merge la radacina, acolo unde ia nastere dorinta.
Daca vrei sa elimini efectul, trebuie sa tratezi cauza.
Masturbarea are o cauza, si acesta cauza trebuie controlata.
Nu poti sa ii spui la cineva sa nu manance, atat timp cat ii este foame.
Diferenta este ca foamea nu se poate controla in comparatie cu dorinta sexuala.
Nu poti sa ii spui la cineva sa nu LUPTE SAU SA FUGA, atat timp cat el simte frica.
Desi sunt multi bolnavi de stres, din cauza blocajului de lupta sau fuga, sau a excesului.
Daca vrei sa elimini recatia de lupta sau fuga, trebuie sa tratezi frica.
Este ca si cum intri intr-o incurcatura de unde nu mai ai cale de intoarcere.
Singura cale de intoarcere, este sa treci prin etapele programate de evolutie(dorintele primare sunt destinate intr-o anumita directie care nu se schimba).

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Pai poate inainte sa continuam, imi spui cum acele doua citate, in special ultimul, au legatura cu masturbarea.

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

1 Legea mozaica s-a eliminat, nu vechiul testament.
Iti trebuie un pic de discernamant aici, poate aici auzit de la cineva, care intelege doar superficial.
Biblia trebuie sa o intelegi cu lungime si latime.
Eu ma pot juca cu tine, pot sa iti cer argumente pentru aceste afirmatii.
In noul testament nu gasesti nici un cuvant care sa spuna ca vechiul testament este desfintat.
In vechiul testament se gasesc principii care nu se schima niciodata.
De exemplu sa nu furi, sa nu comiti curvie, adulter, acestea nu s-au schimbat nici in primul nici in al 2-lea.

Deci drogurile nu produce dependenta din cauza dopaminei?
Din ce cauza atunci?
Nu orice activitate placuta cauzeaza dopamina la niveluri mari.
De exemplu fericirea mai intensificata, produce euforie.
Fericire si euforie sunt acelasi lucru, doar ca euforia este mai intensa.

Vreau sa te aud pe tine, din ce cauza drogurile dau dependenta?
DUpa aceea vin eu cu surse stiintifice, sa vezi ca nu sunt lucruri dupa mine.

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

Intoarce-ţi ochii de la femeia frumoasă şi nu-ţi opri privirea la frumuseţea străină căci din aceasta iubirea se aprinde ca un foc
Aici spune, NU-TI OPRI PRIVIREA LA FRUMUSETEA STRAINA.
In matei spune: Dacă,* deci, ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l** şi leapădă-l de la tine
Nu trebuie sa ii lasam sa se opreasca, sau sa priveasca insistent o femeie care nu ne apartine.
Se naste pasiunea, flacara, si de aceea Isus spune ca trebuie sa ii scoatem sau nu le permitem ochilor sa ne trezeasca pasiunea.
DE CE?
Pentru ca vom arde, iar mai jos spune:
Daca Fata nu umbla dupa mana ta, departeazo de la trupul tau.
Trebuie sa o indepartam de la trupul nostru, in sensul sa nu lasam pasiunea sa se aprinda.
Matei 6:22, 23
Ochiul este lumina* trupului. Dacă ochiul tău este sănătos, tot trupul tău va fi plin de lumină;
dar, dacă ochiul tău este rău, tot trupul tău va fi plin de întuneric.
Masturbarea este precedata de lucrurile acesta, nu este doar actul.
Actul, care se vede din afara insemna pofte, imaginatii, care sunt clar intrezise de biblie.

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Drogurile (majoritatea lor) maresc mult nivelul de dopamina, dar nu numai acest lucru le face sa fie asa de adictive. Si alte activitati, cum ar fi sexul, efortul fizic, o mancare buna, un sarut, etc. pot mari mult nivelul de dopamina, dar aceste lucruri nu sunt la fel de adictive ca drogurile.

Isus a zis in mod foarte explicit ca anumite aspecte din vechiul testament sunt naspa. De exemplu, pentru evrei era foarte importanta tinerea Sabatului. Moise a si omorat cativa oameni pe aes motiv. Isus a venit si a zis ca Sabatul e facut pentru om, nu invers, si ca exista activitati mai importante decat Sabatul.

A mai zis si ca numai cei fara de pacat ar trebui sa arunce cu pietre (metaforic si literal) in altii, in loc sa sustina ca acea prostituata ar trebui omorata cu pietre.

Te mai intreb odata, crezi ca cei care comit adulter, de exemplu, ar trebui omorati, fizic, cu pietre? Si daca nu, de ce? Ca asa zice in vechiul testament...

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Ok, si daca eu fac laba la barbati, e OK? Sau daca fac laba la femei urate? Sau la chestii BDSM? Teoretic, ar fi total OK, citatul ala nu interzice asta.

Cat despre al doilea citat, chiar nu inteleg cum de ai ajuns la concluzia ca are ceva de a face cu trupul sau cu masturbarea... El zice doar ca daca femeia nu te asculta, trebuie sa scapi de ea. Nu are nicio legatura cu altceva.

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

1 Drogurile (majoritatea lor) maresc mult nivelul de dopamina, dar nu numai acest lucru le face sa fie asa de adictive. Si alte activitati, cum ar fi sexul, efortul fizic, o mancare buna, un sarut, etc. pot mari mult nivelul de dopamina, dar aceste lucruri nu sunt la fel de adictive ca drogurile.

Pai si care este diferenta intre droguri si mancarea buna?
De ce drogurile dau dependenta, chiar te rog spune-mi.
Daca nu stii iti spun eu.

2 Isus a zis in mod foarte explicit ca anumite aspecte din vechiul testament sunt naspa. De exemplu, pentru evrei era foarte importanta tinerea Sabatului. Moise a si omorat cativa oameni pe aes motiv. Isus a venit si a zis ca Sabatul e facut pentru om, nu invers, si ca exista activitati mai importante decat Sabatul.
A mai zis si ca numai cei fara de pacat ar trebui sa arunce cu pietre (metaforic si literal) in altii, in loc sa sustina ca acea prostituata ar trebui omorata cu pietre.
Nu inteleg unde vrei sa ajungi:
Eu ti-am argumente atat din vechiul testament cat si din noul.
Isus spune in noul: Daca ochiul ne face sa pacatuim...
Deci Isus este in acord cu vechiul testament.
OK?
Ti-am mai spus ca ce s-a stres este legea mozaica, care s-a dat special pentru Israel.
Poruncile nu dispar, principiile sunt aceleasi, pentru ca Dumnzeu nu se schimba.
Daca citesti Proverbele, ceea ce spune acolo ramane in vigoare pentru totdeauna.
Sunt pincipii care acestea nu se schimba, pentru ca sunt probate, adevarate, sunt cuvinte de folos, intelegi?

Isus a venit sa completeze legile, a venit pentru oamenii curvari, s.a.m.d.
Eu iti arat unde spune cu gura lui sa nu comiti adulter.
Nu trebuie omorati, pentru ca el nu a venit ca sa omoare, ci pentru a salva, a ierta.
Totusi Isus nu aproba adulterul, la oamenii acestia le promite moartea.
Le da timp, ca sa se intoarca, dar in noul testament nu se permite asa ceva.
De ce nu dau cu pietre?
Nu mai dam cu pietre, dar nici nu aprobam asa ceva,
De exemplu Dumnzeu permite divortul si separarea de oamenii adulteri.
Si mai multe.

Tousi nu am inteleg unde vrei sa ajungi?
Vrei sa imi arati ca in vechiul era pacat sa comitem adulter, iar in noul este normal?

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Stai un pic, ca te contrazici. Pe de o parte zici ca legile vechi raman neschimbate, dar pe de alta parte zici ca sa nu mai omoram oamenii cu pietre. Pai de ce? Daca legile vechi raman in vigoare, ar trebui urmate, nu?

Oricum, nicaieri in biblie nu zice ca masturbarea e naspa. Zice doar ca sa nu poftesti la femia altuia, ceea ce este normal, si pana si ateii sunt de acord cu principiul asta. Nicaieri in biblie nu zice sa nu faci laba.

Umm, daca stii tu cum creaza dependenta TOATE drogurile (apropo, nu toate drogurile creaza dependenta, de exemplu marihuana nu creaza dependenta), cred ca ai reusi sa iei un premiu nobel in medicina.

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

Pe tine ar trebui sa te invat biblia, si acest lucru este alt subiect.
Ai inceput sa spui ca vechiul, nu mai este bun.
Bun nu ai acceptat.
Ti-am aratat cu noul.
Acuma ce faci?
Nu se contrazice, asa crezi tu!
Isus nu a spus sa comitem adulter Ok?
Asa spus asa: Nu dati cu pietre!
Deci Isus nu a stres, cu a schimbat.
A avansat, intelegi desteptovici?
Dar pe mine nu ma intereseaza sa iti dau argumente de acestea.
Habar nu ai ce insemna legea mozaica, si nu ma bun sa iti expli, ca oricum nu are nici o treaba cu masturbarea, asta este alt subiect.

Tu ma plimbi, cu alte subiecte, MAI BINE SPUNE CA NU ACCEPTI BIBLIA.
Atunci cand te dai mare imporatant ca stii biblia, eu ma chinui sa iti aduc argumente si cand iti aduc, gata se contrezice biblia,

Si oricum daca nu imi demonstrezi, de ce drogurile dau dependenta, insemna ca nu stii, vorbesti aiurea.

De ce drogurile dau dependenta?
Hai ca poti!

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

Auzi, cica daca nu te asculta, trebuie sa scapi de ia.
Da ce, trebuie sa te asculte? rolling on the floor
Daca fata nu vrea sa se relationeze, trebuie departata.

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Bai, eu te-am intrebat ceva, inteligenta planetei. Zi-mi de ce nu omori cu pietre pe oamenii care comit adulter. Ca asa zice legea din vechiul testament. Daca legile din vechiul testament sunt valabile, atunci trebuie sa fie TOATE valabile.

Si in noul ce mi-ai aratat ma? Unde mi-ai aratat ca in noul testament zice Isus ceva de masturbare?

Tu esti sanatos la cap? Cum penisul meu vrei sa-ti demonstrez de ce drogurile dau dependenta, daca nici cei care studiaza asta nu stiu exact raspunsul.

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

Matei 5:17 Să* nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.
Isus nu a spus sa comitem aduler, intelegai?
A spus doar sa nu mai dam cu pietre!
A nu a venit sa desfinteze, ci sa implineasca.
Am trecut la alta treapta, acuma suntem mai avansati, nu mai omoram.
A avansa, nu insemna a elimina legea in totalitate, intelegai?

Da ma tu te masturbezi, gandindute la pietre:
Nu ai fantezii cu femei?
Acele fantezii, sunt considerate pacate cu inima.
Intelegai?

Deci tu stii ca drogurile dau dependenta, dar nu stii cum.
Dar esti sigur ca sexul nu poate da dependenra.
Pffff, toata lumea stie de ce drogurile dau dependenta.
Este din cauza sistemului de recompensa si a dopaminei in cantitati mari.
Pana una alta, citeste aici:http://www.asam.org/for-the-public/definition-of-addiction

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Mai omule, legea veche zicea ca trebuie sa dai cu pietre. Isus a zis ca sa nu mai dai cu pietre. Intelegi? Normal ca a schimbat lege veche.

Te-am intrebat acum cateva posturi o intrebare: Daca cand ma masturbez, nu ma gandesc la femeie? Poate am un fetish cu suruburi. Sau cu barbati. Sau cu animale. Etc. Atunci e OK sa te masturbezi?

Cat despre droguri, si ce cauzeaza dependenta, ma bucur ca stii tu asa bine, si ca toata lumea in afara de mine stie... Oh, wait, mai sunt unii car enu stiu exact totul: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2851032/

Uite: "We do not yet have complete answers to these questions, but we have learned a great deal."

Daca te obosesti sa ctesti tot articolul, o sa vezi ca desi dopamina are un rol important, nu este singurul lucru ce provoaca dependenta la cocaina. Pentru ca altfel si mancarea buna, sau sexul foarte bun ar produce aceleasi efecte ca si cocaina...

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

No, de aceea nu mai dau cu pietre.
Ti-e clar?
Pe mine ma intereseaza ordinea si subiectul care il dezbate biblia.
Nu ma intereseaza suruburile, ci ceea ce scrie acolo.

Aaa da, deci nu stii de ce drogurile cauzeaza dependenta?
Te descalifici singur, pentru ca nu exista nu stiu!
Stiinta de astazi este bazate de probe, nu pe mistere.
Hehehe, deci stiintificii, cand afirma ca drofurile dau dependenta au probe.
Intelegai?
Deci, te mai intreb odata.
De ce drogurile dau dependenta?
Este un mister sau exista probe?

| Radu284 a răspuns (pentru Seba2013):

Tu citesti ce scriu eu?

Daca nu dai cu pietre, si vechiul testament zice ca trebuie sa dai cu pietre, atunci tu nu urmezi invataturile vechului testament si gata!

"Nu ma intereseaza suruburile, ci ceea ce scrie acolo."

Ok, deci e OK, din punctul tau de vedere, sa fac laba gandindu-ma la suruburi?

"De ce drogurile dau dependenta?
Este un mister sau exista probe?"

Ai citit ce am scris mai sus? ti-am aratat, cu link chiar, ca nu se cunosc exact toate mechanismele in legatura cu dependenta drogurilor. Ce vrei mai mult de atat?

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

Daca nu dai cu pietre, si vechiul testament zice ca trebuie sa dai cu pietre, atunci tu nu urmezi invataturile vechului testament si gata!
Daca vechiul testament spune sa dau cu pietre, eu dau.
Dar pentru a da, trebuie un motiv, nu?
Motivul se cheama adulterul, nu?
Deci repeta adulter, si pietre.
Apare Isus si spune:
Nu am venit sa elimin adulterul, am venit sa elimin aruncatul cu pietre!
EL a eliminat aruncatul, nu vechiul testament.
Daca elimina vechiul testament, trebuie sa elimine SI ADULTERUL!
OK?

Ok, deci e OK, din punctul tau de vedere, sa fac laba gandindu-ma la suruburi
Daca intelegeai principiul acestei porunci, nu mai faceai nici cu suruburile.
Dar eu spun ca te arunci de la 4, ca in biblie nu scrie sa nu te arunci.

Ai citit ce am scris mai sus? ti-am aratat, cu link chiar, ca nu se cunosc exact toate mechanismele in legatura cu dependenta drogurilor. Ce vrei mai mult de atat?
Omulte, pentru a considera cocaina adictiva, iar mancarea nu, trebuie sa existe o proba.
Nu poti AFIRMA CA COCAINA ESTE ADICTIVA-----FARA----UN------ARGUMENT----LOGIC-
CAnd afirmi asa ceva, trebuie responsabilitati.
Cum demonstrati ca cocaina este adictiva?
Pana una alte citeste aici, pentru ca acestia vorbesc mai clar:
http://www.drugabuse.gov/......rugs-brain
CIteste in special paragraful acesta: What happens to your brain if you keep taking drugs?

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Acest paragraf, nu acela:Why are drugs more addictive than natural rewards?

| Seba2013 a răspuns (pentru Radu284):

Daca nu intelegi engleza, uite aici pe romana:http://semneletimpului.ro/......oguri.html

Te astept cu dovezi, nu accept mistere.
Ca sa spui ca drogurile sunt adictive, trebuie sa ai o proba, o astept, baiete.

40 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Frate masturbarea nu e rau, si eu sunt dependent de masturbare, ma aflu la colindat si m-am bagat la baie sa ma masturbez din cauza fetei single si sexy care arata bestial in seara asta

| RAY a răspuns:

Sexul find o nevoie mare care inseamna o placere mare, e normal dependenta da zilnic e obsesie, cu curaj poti sa te autocontrolezi, nu uita ca cei care nu sunt stapani pe ei nu pot niciodata sa evolueze

| mihai69 a răspuns:

Și ce e rău în a te masturba?!? Măi copii, nu mai vă înfrânați excesiv pornirile firești ale trupului, dacă nu vreți să ajungeți pe la 30 de ani să suferiți de tot felul' de nevroze!

| doctorandus a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu un psihiatru, care-ti va confirma ca masturbarea e perfect normala si aberant este sa te lasi de masturbare cand n-ai ce f***. E ca si cum ai vrea sa mananci doar o data pe saptamana sau sa porti incaltaminte doar o data pe saptamana.

http://www.psychologies.ro/sfatul-expertului/masturbare-2121857

| doctorandus a răspuns:

Si, intrebarea intrebarilor, ce zice ASAM despre porno sau masturbare?

Daca ne luam dupa https://www.google.com/......ps?/search rezulta ca ASAM nu zice mare lucru despre pornografie.

Acelasi lucru pentru https://www.google.com/......ps?/search

| Emilian65 a răspuns:

Ar fi bine sa te lasi de tot de acest obicei daunator organismului.

| Radu284 a răspuns:

Auzi, tu esti normal la cap? De ce dracu ai vrea, la 15 ani, sa te masturbezi odata la o saptamana?

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Fa ti o iubita ca esti destul de mare.da acum depinde si ce laba faci e trista(nu ai iubita) sau fericita (ai iubita)

| Moiceanu_Andrey_1998 explică:

Ms mult