| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti scapa de dependenta de masturbare?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu vointa si ambitie, ocupandu-ti mintea si mainile cu altele!

| mihai69 a răspuns:

Nu poți scăpa de ceva ce nu există decât în imaginația unora...

| doctorandus a răspuns:

Adicția de masturbare nu e un diagnostic recunoscut de breasla medicală. Surse: DSM-5, DSM-5-TR, ICD-10 și ICD-11.

| helpforyou a răspuns:

Poti scapa, doar daca nu o mai "alimentezi". Adica nu te mai uiti la porno. Iar in timpul "castigat" poti sa faci ceva mai productiv.

| Negoiu a răspuns:

Nu poți scăpa, dar trebuie rărită mult, căutat alte activități, evitarea situațiilor "excitante". La trezire nu mai zăbovești în pat, spălat cu apă rece și trecut la activitățile obișnuite. Ai nevoie de o prietenă. Și dacă o mai faci din când în când o faci seara în nici un caz dimineața, dacă ulterior te întâlnești cu o fată și ești mai sensibil vei avea sentimente de vinovăție, de inferioritate. Grijă mare, masturbarea poate deveni o "amantă" perfidă, să fie mai plăcut cu ea decât cu o fată! Sunt multe de spus. Voință multă și sănătate îți doresc!

| Anonimus24061 a răspuns (pentru Negoiu):

Multumesc!

| doctorandus a răspuns (pentru Negoiu):

Necesită citare.

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimus24061):

Nu știu pe ce se bazează Negoiu. Probabil pe basmele lui Ion Creangă.

| Negoiu a răspuns (pentru doctorandus):

Sper că nu o să pui iarăși link-urile de pe internet ale unor cadre medicale rugate de autorități (în scopul reducerii numărului de agresiuni sexuale) să spună că masturbarea e benefică, fără nici un fel de posibile repercusiuni. Eu am văzut oameni distruși din cauza masturbării în exces dar nu e cazul să discutăm aici. Nu-i periculoasă prin posibilele probleme fizice ci mai mult prin cele psihice pe care le poate crea. Ar fi bine să discutăm pe lucruri "trăite" și nu păreri luate de pe internet. Numai bine!

| doctorandus a răspuns (pentru Negoiu):

Ha, ha, ha, pe internet exista tratate medicale cat se poate de reale, scrise doar de specialisti si oameni de stiinta prestigiosi. Dar in general tu nu cauti tratate si studii medicale, ci http://pseudostiinta.ro/wiki/M%C4%83rturie_anecdotic%C4%83

| doctorandus a răspuns (pentru Negoiu):

"cadre medicale rugate de autorități"=teorie paranoidă a conspirației. https://web.archive.org/......rticle.php

| doctorandus a răspuns (pentru Negoiu):

Si da, aia au o problema mentala, dar problema lor nu este masturbarea, ci o alta tulburare mentala care trebuie diagnosticata de medicul psihiatru. Deci despre asta este disputa stiintifica: nu ca "oameni distrusi" nu ar exista, ci ca asta a fost produs de masturbare si nu de o alta boala mentala.

Masturbarea excesiva e un simptom, nu o cauza a bolii.

| Adolf8 a răspuns:

Depinde de la o persoană la alta, depinde de organism și libidou, unele persoane rezistă cu lunile fără să se atingă, alții după câteva zile se trezesc că ejaculează din cauza cantități ce sa acumulat având un libidou crescut. Depinde de tine și libidoul tău. Multă sănătate și succes în continuare pentru abținere.

| Iluzionistul69 a răspuns:

Cauta-ti o gagica la fel pe masura ta cu pofta de sex/nimfomana, doar asa scapi de obiceiul asta, ai prea multi hormoni apuca-te de sport daca vrei...

| asinedthereal a răspuns:

Îți ocupi timpul cu altceva. Nu o lua ca pe o dependenta, tu îți controlezi corpul și îți poți dezobișnui mintea din a face anumite chestii. Ar fi indicat sa lași acest obicei, e doar o placere de moment. Bucură te in schimb de altceva, nu te lăsa ghidat de instincte d astea, ca nu ești animal.