kratos
| kratos a întrebat:

Cum poti stabili sexul copilului tau si cum poti afla in ce perioada sotia ta poate sa-ti daruiasca exact ce sex doresti la copilul tau?

Răspuns Câştigător
Laur
| Laur a răspuns:

Sexul copilului e determinat de tata, spermatozoidul venind cu un cromozam X sau Y (mama vine sigur cu X). Daca Tata vine cu X rezulta copil XX, deci fata, daca vine cu Y rezulta XY, deci baiat.

Exista unele diferente intre spermatozoizii X fata de cei Y si intr-o anumita masura se poate influenta sexul copilului daca stii anumite informatii:

Spermatozoizii Y, pentru baiat, sunt mai mici si mai fragili, dar au viteza mai mare, pe cand spermatozoizii X sunt mai mari si mai rezistenti, dar mai inceti.

Asadar, daca doresti o fata e indicat sa ai contact sexual inainte de ovulatie, astfel spermatozoizii X vor trai mai mult decat Y si vor avea sansele cele mai mari sa fecundeze ovulul. Daca vrei baiat, e indicat sa ai contact sexual dupa ovulatie, astfel spermatozoizii Y avand vizeza mai mare, vor ajunge primii la ovul.

Pentru toate astea ai nevoie sa cunosti data cea mai probabila a ovulatiei. Mai multe detalii despre asta poti gasi aici:

Metoda calendarului pentru estimarea datei ovulatiei: http://www.contraboli.ro/metode-contraceptive-metoda-calendarului/

Temperatura bazala si ovulatia: http://www.contraboli.ro/temperatura-bazala-si-ovulatia/

Ciclul menstrual si ovulatia: http://www.contraboli.ro/ciclul-menstrual-si-ovulatia-pe-intelesul-tuturor/

Mai poti folosi si testele de ovulatie din farmacii.

(PS pentru admini: sper ca e ok ca am pus linkurile, era absurd sa dau copy paste)

6 răspunsuri:
| Kyky a răspuns:

Nu poti influenta tu sexul copilului. Medicul ginecolog iti poate spune in careva luna de sarcina (nu stiu exact care) ce sex va avea copilul (aproximativ) pe care il asteapta sotia ta. Dar nu exista o perioada in care sotia sa-ti poata darui un copil exact cu sexul pe care il doresti tu. happy

| Diav0la a răspuns:

Femeia are cromozomi XX iar barbatul XY. In momentul conceptiei de la femeie "se cupleaza" X iar de la barbat "X" sau "Y". De aici rezulta doua posibilitati : "XX" - copilul va fi fata sau "XY" - copilul va fi baiat. In ambele situatii este imposibil de hotarat sexul copilului ...fiindca natura isi are caile sale nebanuite in conceptia fiecarei vietati. Vei afla eventual la un ecograf cateva luni mai tarziu. Indiferent ca iti doresti baiat sau fata doreste-ti sa fie sanatos.

| petronela_4784 a răspuns:

Buna intrebare. dar nu-ti pot oferi un raspuns! Nu cred ca se poate stabili sexul copilului in niciun caz! Nu am mai avut asta pana acum! Sunt chiar uimita de intrebarea ta! Daca afli ofera un raspuns te rog...desi nu cred! Medicina nu e asa de evoluata!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate face o selectie a embrionului, dar aceasta interventie am inteles ca se poate face doar in america.in rest, doar speculatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra si tu pe http://blog.acasa.ro/adelis/2008-04-15/344260/Afla-sexul-copilului-tau.html si incearca cu calendarul chinezes cine stie poate merge eu am vrut sa am un baiat si am calculat cam in ce luna sa raman gravida si chici? baiat este;) bucurie mare... noroc