| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa ii spun mamei ca mi-a venit ciclu?thinking

Răspuns Câştigător
| Blackwoman27 a răspuns:

Pai.o chemi si ii spui:mama oare ce e pata asta?
Sau ii spui ca ai nevoie de un absorbant si iti da ea seama fara sa'i mai spui;)
Sau ii spui "mama, de azi sunt domnisoara!";))
Eu sincera sa fiu nu ma pot ascunde mama pentru ca nu am unde sa arunc absorbantele de cat in cosul de la baie, si normal ca se vede :-s si pe mine ma doare foarte tare mai ales in primele 2 zile si stau numai in pat.si se cunoaste.nu prea ai cum sa te ascunzi.Si nu ai de ce,este mama ta,sunteti ca niste "prietene".
La inceput s-ar putea sa nu-l ai regulat, poate dura chiar ani pana se va regla, iti poate veni chiar si la 2 luni sau poate si 2 saptamani.Sau se poate sa ai prima menstruatie acum iar urmatoarea sa o ai peste 6 luni, totul este pisibil.Iti recokmand absorbantele always maxi super plus, sunt cele mai bune(parerea mea). Daca vrei sa afli mai multe intra pe www.noifetele.ro.
Pa,pa! Sper ca ti-am fost de ajutor :*

18 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Mama ta este femeie și a fost și ea de vârsta ta. Este cea mai bună persoană din lume cu care să vorbești despre asta și o să te învețe tot ce trebuie. Trebuie să îi spui că ai fost la toaletă și ai pățit ceva nou, că ai sânge pe lenjerie. O să-și dea seama ce trebuie făcut, e un moment special în viața oricărei fete.

| Crocaa a răspuns:

Asa intrebari puneti de parca mama ar fi o colega de clasa,sau vreo amica sau vreo verisoara. Fetelor,mama trebuie sa afle prima! Te duci direct la ea si ii spui,mama mi-a venit! Si ea te ajuta, iti spune ce nu stii, iti da sfaturi.Ar fi culmea sa-ti vina stopu si sa nu spui nimic, dar sa observe ca ii lipsesc absorbante si sa te intrebe de ce ii lipsesc? Si tu, a pai stii...mi-a venit ciclul menstrual.Scuza-ma dar nu inteleg chestia asta,adica intrebi pe un site de socializare mai repede decat o intrebi pe mama ta, din punctul meu de vedere e destul de grav, e lipsa de comunicare.Nu te judec,crede-ma, imi exprim doar parerea, mi se pare absurd ce se intampla.

| ChioruL14 a răspuns:

Ii lasi un tampon folosit sub perna

| LookBehinD a răspuns:

-Buna mama, sunt pe stop. Pa mama.

| MonkeyBoss a răspuns:

Cam la fel cum ne-ai spus si noua.

| IoanaIoa88 a răspuns:

Asa binehappy te duci la ea si i zicitongue nu trebuie sa iti fie rusinetongue

| BlackRose95 a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti fie rusine (poate de tatal tau, dar nu de mama). E ceva normal. Vorbeste cu ea cand sunteti doar voi 2 si ii spui direct.

| Eatmygun a răspuns:

-Mama mi-a venit ciclu. Cam asa suna.

| iGo a răspuns:

-Buna mama, mi-a venit ciclul.
-Pa mama. funda?batting eyelashes

| DarkBlood32 a răspuns:

-Mama,vino putin sa-ti spu ceva.
-Ok.
-Uite, mi-a venit ciclu. Imi dai si mie niste bani sa-mi cumpar absorbante?
-Da.
-Mersi.
-Cu placere.
-Hai pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam asa mami cand mergi la magazin sami cumperi si mie niste tampoane eu nu asa am facut

| odorash a răspuns:

Buna. Fata de mama nu trebuie sa exista secrete. Zii ca ai pete rosii pe chiloti ( te faci intr-o ureche big grin)
Bafta.

| Harumiiii a răspuns:

Relativ simplu laughing. Daca intrebai cum sa-i spui tatalui ar fi fost o problema intrucat in conceptia rasei barbatesti.sa-i zic asa. orice "chestie" care sangereaza 5 zile (in medie) si nu moare nu e demna de increderelaughing.Cat despre mama. dupa cum am zis e scandalos de simplu pentru ca, de fapt, si ea a trecut prin faza asta.e de ajuns sa-i zici "Mi-a venit" (pararea mea) sau poti s-o intrebi pe ea cum i-a spus bunicii cand i-au venit "musafirii" nepoftiti.In felul asta isi da seama.sau de nu.macar stii cum sa formulezi "anuntul" cu pricina.laughing Bafta!

| MTC a răspuns:

In limba romana

| mihailamariaelena a răspuns:

Mai intai verifici daca nu are prea multe probleme pe cap si apoi ii spui direct fara ocolisuri.

| BruP a răspuns:

Ma fetito ti-am spus sa nu te mai masturbezi cu cutiru da tu nu nu nu

| PlettVivien2002 a răspuns:

Sa nu-ti fie frica de mama ta deoarece in cazuri ca asta ea iti este cea mai buna prietena si ea iti va sta mereu alaturi! Fundita te rog?

| Sunshineee a răspuns:

Buna.
E ceva de care nu trebuie sa iti fie rusine. Plus ca mama ta iti poate da multe sfaturi din propria experienta. Mie cand mi-a venit, si-a dat seama singura laughing Nu m-am simtit rusinata pentru ca este ceva normal in viata unei tinere femei, peste maxim 1 an o sa iei acest subiect ca pe ceva banal.
"Mami, mi-a venit ciclul ieri ( alaltaieri sau cand ti-a venit.) si am simtit nevoia sa iti spun big grin " nu te teme!
Pace!