| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani si nu mi-a venit inca ciclu si imi e rusine sa-i spun mamei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu ar trebui sa iti fie rusine si pana la 15 ani inca e timp sa vina

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - deci, mai are timp...

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Că maicata o fi proastă și nu o să se prindă... ce naiba mă sunteți așa de naivi... la 12 ani ți-e gândul la ciclu în loc de copilărie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Mie mi-a venit la 11 ani si jumatate, mi s-a parut foarte devreme, dar asta este acum.
Ciclul menstrual poate veni oricand intre 10-16 ani.
Te pup!

| pufoshenia24 a răspuns:

Uite acum depinde de organism. mie mi-a venit la 11 ani. eu zic ca mai ai timp. stai linistita! papakiss

| SummerxD a răspuns:

Dece sa iti fie rusine? Mama ta trebuie sa stie cand iti vine, nu ca nu ti-a venit! Iti va veni, totusi ai 12 anii! Mai ai de asteptat...

| frumusyka334 a răspuns:

La 12 ani esti prea mica sa iti vina ciclu si ar trebui sa te bucuri ca nu ti-a venit e ff najpa mai ales cand te iau durerile de burta si in al 2 rand cu mama ta trebuie sa vorbesti orice n-are de ce sa iti fie rusine ea te-a facut si ea a trecut prin asa ceva nu ai dc sa iti fie rusine si in privinta ciclulu stai linistita roaga-te sa nu iti vina asa repede triesteti copilaria