| AliceAnnnnna a întrebat:

Cum sa incep. Am o relatie de 2 ani aproape, dar nu stiu daca o mai pot duce. Cred ca nu mai pot. Dar imi e frica sa ies din relație ca ma amenința.
Sa va spun cam ce se intampla si sa imi ziceți daca eu am vina aici.
Sa incep cu inceputul:
1. Primele 8 luni au fost super, am zis ca sunt perfecte.
2. După a început să mearga prost din cauza financiară. Băiatul cu care sunt nu are condiții bune deloc. Nu ma intereseaza banii lui sau ceva, dar a inceput sa imi faca scandal pentru ca nu au parintii lui bani din cauza alor mei ca parintii mei le fura salariile. Mama e medic, tata la fel. Si cică suntem hoti ordinari. A început să mă amenințe cu "John" (Nu stiu ce țigan din Titan) eu stau in Bucuresti ca vine cu el peste mine in Pipera si ma bate.
Acum câteva zile mi-a spus că a venit la mine in Pipera sa o caute pe mama sa o bată si in schimb a găsit un bătrân si i-a furat portofelul. Astăzi este ziua mea. Am făcut 20 de ani. Intru pe whatsapp unde aveam diferite urări. Eram fericita pentru ca prietenii mi-au trimis poze cu mine de cand eram la grădiniță. Dau scroll si ultimul mesaj era de la acest băiat cu care am avut o relație și vreau sa scap de asa om: "Mama a fost dată afară din casă ca nu a plătit rata si asta e numai din cauza ta. Nu te caut pe la poliție și va dau foc la casa?" Mi-a stricat tot cheful. Ziua lui a fost acum pe 24 septembrie. El a facut 22.
Nu as dori sa ma judecati, fiindcă ne-am cunoscut la liceu si de acolo ne-am format o relatie. Acum sunt la facultate, el s-a lăsat ca nu avea bani sa o plateasca. Nu era asa. Acum a ajuns un gunoi.
In fine. Eu cu ai mei am vrut să îl luam asta vara la mare dar el a zis ca nu sta cu bogatani sa se faca mișto de el ca nu are bani. Am incercat mereu sa ii explic ca daca as fi vrut bani nu m-as fi uitat la el si el din toata treaba asta a înțeles că îl cicalesc ca e sărac straight face straight face. Doamne!
Ai mei au încercat să îl ajute cu un loc de munca unde castiga 30 mil pe luna. Nu accepta nimic. El tot spune ca o sa moara de foame din cauza familiei mele. Nu inteleg ce probleme are omul. Acesta a fost un cadou oferit pe 24 septembrie si refuzat. Eu i-am cumpărat un cadou. 2 hanorace si o rama care cuprindea colaje cu mai multe fotografii cu noi cand eram fericiți. In trecut straight face
Ideea e ca el imi spune ca nu am demnitate ca nu il ajut. Ca stau la facultate si ca trebuia sa ma las de liceu ca din cauza asta am ajuns asa.
I-am zis ca nu ma las de facultate ca sa muncesc 12 ore. I-am zis ca il ajut cu munca după facultate maxim 4 ore. A zis ca el vrea sa muncesc 12 ore si eu vreau sa imi continui studiile. A zis ca sunt o c**** infecta si m-am dus la facultate ca sa ma rupă studenții in fund. Ca acolo sunt mai mult bosorogi care isi termina facultatea la 50 de ani.
A zis ca nu am onoare ca il las sa moara de foame. In fiecare seara am remușcări ca daca din cauza faptului că nu am înghețat anii de liceu pentru a-l putea ajuta. Dacă făceam asta poate mergea relația acum.
A zis ca nu am cinste, ca sunt ultimul om din lumea asta. A zis ca nu am respect față de mine si demnitatea mi-am pierdut-o de mult.
Parca imi e rusine sa ma uit in oglinda. Tot vorbește de mama ca arata ca o centurista si pune pariu ca a supt ca sa lucreze in medicina. Ca mama are aceeași vârstă cu mama ei si se plânge că mama lui pare de 50 si mama arată de vârstă mea. Zice că s-a operat si niciodata nu s-a operat mama. Asa e genetic. Toate femeile par tinere la o varsta in familia mea. Bunica pare de 40 si ceva. Mama lui lucrează la Romprest sau cum se cheamă firma aceea de gunoaie deși ar putea sa isi aleaga alt job. Nu am eu vina ca lucreaza unde lucrează mama lui si tot da vina pe familia mea ca daca ne prinde ne omoară.
Am vrut să nu îi mai raspund la mesaje sa uit de el si el a venit astăzi si mi-a crăpat usa cu telescopica. Cand m-am uitat pe vizor era el cu un țigan, țiganul din Titan pe care îl cheamă John.
El nu e țigan. Poate asa pare după comportament dar oltean, nu a locuit în București s-a mutat datorită situației financiare. Tatăl e rus jumatate si seamănă cu el. Blond cu câteva pistrui.
Ce sa fac? Sa ma simt prost pentru ca a spus că sunt lipsită de calități? Sa ma simt vinovată ca a ajuns asa?
Cum scap de el?
Va rog spuneti-mi. Sunt la pământ cu psihicul.

Răspuns Câştigător
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Draga mea du te la politie si cere un ordin de restrictie impotriva lui sa nu se mai apropie de tine si de familia ta, tu nu ai de ce sa te simti vinovata, omul asta e foarte nemultumit de viata pe care o are, a acumulat frustrari si isi descarca nervii pe cine ii permite, scuza ma ca iti zic dar esti slaba de inger pentru ca i permiti sa faca asa cu tine si el tocmai de asta le face pentru ca nu ai curajul sa te impui du te tu frumusel la politie si vei vedea ca nu o sa se mai apropie de tine.Nu te conforma pentru ca lucrurile se vor inrautati mai tarziu.

Răspuns Apreciat de Editori
| mastadont a răspuns:

Ceea ce face acel individ se numește abuz psihic și verbal. Mergi la poliție și fă o plângere împotriva lui și ignoră orice mesaj sau telefon de la el. Termină imediat relația și fugi cât mai departe de acel om, în viitor îți va face mult mai mult rău. Va urma abuzul fizic. Nu trebuie să te simți vinovată pentru ce spune și nici pentru ce face, este doar vina lui. Nu fi naivă și, dacă îți spune că se va schimba, nu-l crede. Sunt doar vorbe ca să te facă să nu o termini cu el definitiv.

4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Fereasca Sfantul ce specimen e.

Asta e bolnav mintal,, saracul...chiar nu mai duce mult.

| mihai69 a răspuns:

Faci frumos plângere la poliție dacă nu pricepe de vorbă bună. Altfel o să-ți pară chiar rău.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu te lasă în pace îi poți face reclamație la poliție.

| farazaharsweet a răspuns:

Scapa cat mai repede de acest individ. Nu te iubeste, oubeste banii parintilor tai. El profita de tine. Daca te ameninta mergi la politie.