| AlexandraAlexandra12 a întrebat:

Am iubit de 5/6 luni, el are 28, eu 17, a vrut sa ma cunoasca mama sa, de când i-a spus de mine tot dupa aia ma spiona, ma verifica, etc. A început să vorbeasca urât de mine, sa ma jigneasca, judece, etc. Până la urmă după a zis ca nu vrea sa ma cunoasca, o început tot mai mult să facă chestia asta, tot se certa și încă se cearta cu el de fiecare dată când vine acasă, tot asculta de alți oameni și de oamenii de la lucru unde lucrează, etc. De vreo luna și ceva continua așa, nu știu de unde a aflat adresa și acum 2-3 zile a venit la mine acasă neinvitată, cu ceartă ei. Normal eu stau cu mătușa, unchiul și mai vine tata, dar avem case separare, adică fiecare a lui în aceeași curte. A venit, nici nu mi-am da seama ca e ea, eu eram in camera la mine, ea se ducea la mătușa sa se certe, zicea fel și fel de lucruri, ba ca nu sunt eu pentru fiul ei, ca să-l las, ca nu o sa mă accepte niciodată, ca pentru ea fata asta nu exista (eu), ca el trebuie să aibă o fata de nivelul lui, ca am poze dezbrăcate pe rețele și când te uiți, pozele îs tot normale și foarte ok. Ca sa ma duc la mamá la cimitir sa o trezesc sau sa ma duc și eu lângă ea (mama mea a murit într-un accident rutier unde eram și eu acum aproape 4ani), că umblu de la 12-13 ani (adică ca de atunci mi-am început viața sexuală), ca ea era fata mare până la 20-23 ani, ca de ce fiul ei doarme la mine, ca de ce il primim. Treabă e ca eu nu am liceul, iar el are facultate, am fost un an la liceu, dar diriga nu ma suporta și nu m-o lăsat să trec, cum aveam accidentul ăla, am rămas și cu traume și daca incerc ceva să învăț una după alta uit. În fine. Nu e frumos așa să vorbească, acum nu-l lasă în pace pe el, tot îl ceartă, ea ar vrea o alta fata cu siguranță, ca vorbea de una, dar el nu vrea pe alta, i-a spus ca nu e corect ce face, ca se bagă, nu înțelege daca e el fericit, oricum nu-l interesează ce am, ce nu, ce am terminat sau ce nu. Aseară el i-a scris ca rămâne la mine, s-o supărat, enervat ea, după a mai vorbit prin mesaje ceva, a spus ca peel o să-l iubeasca până în ultimă clipă vieții, dar pe gunoiul ăla nu (pe mine), a spus ca "Toți sunt gunoaie, care nu muncesc, cei care nu fac școală, etc". Ea nu înțelege ca el e fericit și să-l lase în pace, tot i-a spus el de mine lucruri bune, dar ea tot nu încetează, numai urât vorbeste, nici nu vrea să mă cunoască vreodată, nici nu m-o cunoscut. Iar noi doi chiar avem planuri mari de viitor. Sora-sa nu se împotrivește sau ceva, doar mama sa nu o lasă mai moale. Se comporta, dar chiar e de pe timpul ei, ca părinții sa aleagă cu cine sa fie, ca ei sa iau decizii, ca trebuie sa fie profesorul cu profesorul, doctorul cu doctorul. Până la urmă daca ne iubim ce contează altceva? Eu chiar nu înțeleg, nu dorm nopțile din cauza ei, nici nu pot. Plâng des, pentru ca mi se rupe sufletul. Nu știu ce să fac, dar incerc sa îndur cât mai mult.

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu baga in seama, asa sunt "soacrele".
Vorbeste cu prietenul tau, s-o opreasca! Daca nu e in stare, atunci mai bine va despartiti acum, decat mai tarziu!
Tu nu-ti mai face probleme si apuca-te de invatat, puternic, de ambitie! Termina liceul, Bac-ul si o facultate, altfel marea majoritate a "soacrelor" te vor trata asemanator!

| AlexandraAlexandra12 explică (pentru Bula):

Prietenul meu a încercat să o oprească, dar ea nu se potolește, tot cum vrea ea și cum asculta de alții. Nu-i orice mama la fel, eu am avut fostul de mult timp la care mama sa bucurat ca și-a găsit pe cineva, nu se bagă nimic și nu zicea dacă am aia sau aia terminat. Ma iubea și nici nu am cunoscut-o încă in realitate, dar o aveam pe rețele de socializare și încă o am. Dar mama lui prietenul actual e mai de timpul ei când era mai mica, ca se vede asta. si de asta.

| Bula a răspuns (pentru AlexandraAlexandra12):

Stii care este pedeapsa pentru BIGAMIE?
DOUA soacre! big grin

| oSalamadra a răspuns:

Un om care la 28 de ani sta cu o minora e definitia ratarii.
Se uita la tine doar pentru ca esti naiva si poate sa te atraga in orice relatie abuziva fara ca tu sa protestezi prea mult pentru ca habar n-ai pe ce planeta esti.
Ai un viitor de toata jena daca ramai langa el. Trezeste-te, termina-ti liceul, fa ceva cu viata ta
E rea maica-sa, dar are dreptate, de ce il primiti? Voi nu realizati ca ala nu e un om normal?

| Violleta2022 a răspuns:

Pai conteaza, dupa cum spune masa, ca tu nu esti de nasul lui fii-su.
Dar dupa carte de ce nu plangi?
Ca mai ai niste ani d einvatat, sa-ti termini macar liceul si mai lasa barbatii in pace, mai ales aiacare-s cu 10-11 ani mai mari ca tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te lăsa, luptă pentru viața ta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Situatia e foarte complicata...Da, nu este deloc ok cum a procedat mama lui, dar nici relatia voastra nu e ok si din pacate nnu cred ca va rezista.Esti prea mica in ce priveste varsta iar nivelul de cunostinte e iarasi o diferenta enorma care in timp isi va spune cuvantul, ducand la reprosuri, frustrari, certuri.

Macar daca aveai liceul terminat, dar asa ce ai de gand sa faci? Sper ca nu te gandesti sa stai acasa, intretinuta de el.Ar fi trebuit sa te muti in alta clasa si sa termini studiile.In momentul actual optiunile de angajare sunt extrem de limitate pentru tine si probabil abia vei castiga1/6 din cat va castiga el. Iubirea se va mai sterge in timp si vor incepe reprosurile.Nu degeaba spune mama lui ca trebuie sa gaseasca pe cineva cu aceleasi studii. Daca nu exista un echilibru si o relativa egalitate intre doi oameni privind cunostintele, studiile si mentalitatea, mereu va exista prilej de cearta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dullcat):

Sa iti spun o poveste din irl!
El este obez, 30+ salar, minim 2k€
Ea 20, frumusica fara studii cu salar 400€
Multi spun ca ala ar fi fraier si ia ar fi materialista. Eu zic ca este o afacere buna pentru amandoi. Ala area pozitie sociala si este provider, ea este tanara, frumoasa si cu o reputatie buna de femeie. Eu zic ca femeia nu este materialista, mai ales ca si ia munceste. In loc sa se sparga in besini prin cubluri, si-a ales sa isi faca familie cu un barbat potent financiar. Este win/win, parerea mea.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta suna maidegraba a situationship, pe interes etc, nicidecum relationship.laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru dullcat):

Boss, intodeauna trebuie sa oferi ceva ca sa primesti, ceva. Sa zicem ca alegea un chad, lua decizii in functie de atractia sexuala. Cat crezi ca dura?! Atractia sexuala, flururii din stomac, honey moon peiod, se consuma foarte repede, de ambele parti. Dar daca esti compatibil la nivel emotional, si ai acelasi scop ca si partenerul / partenera, relatia este mult mai sanatoasa. Daia ziceam eu mereu de dublu standard, ca este bine ca femeie sa ai standarde, dar sa si iti permiti sa ridici acele pretentii. Femeia stie ca este tanara si frumoasa, si stie ca peste 7-8 ani va intrabin competitie cu tipe mult mai tinere si hot decat ea, asa ca a batut fierul cat a fost cald. Si poate, cine stie, grasul nostu o fi super misto ca om.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Dublul standard exista de ambele parti ale baricadei, stai linistit. Eu nu am promovat vreodata asa ceva si nici nu o voi face, deci sper ca n-ai de gand sa incepi o dezbatere.laughing Deocamdata ce povestesti tu nu are finalitate. Vorbim peste 40 de ani sa vedem daca respectivii mai sunt impreuna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dullcat):

Ba da... Voiam sa incep o dezbadere, dar daca ai zis sa nu incep nu o voi face happyhappy mai bine, iar ne contraziceam ca orbii : ) : ) ai dreptate.

| AlexandraAlexandra12 explică (pentru dullcat):

Cine știe... Daca mama lui continue în continuare, nu cred, dar speram sa trecem prin astea amândoi, poate se va opri într-un moment dat, dar nu prea aș crede. Cum a fost acum 2-3 zile la mine, poate vine și noapte peste mine sa ma omoare... Ar fi in stare?

| dullcat a răspuns (pentru AlexandraAlexandra12):

Nu stiu.In locul tau nu as cauta sa devin ruda cu asa femeie.Nu se va lasa pana nu va desparte.Si daca intr-un scenariu fericit ajungeti sa va casatoriti, dupa 10-20-30 de ani tot va avea de comentat si de aruncat replici acide, incercand sa-si traga baiatul de partea ei.

| Sophieka a răspuns:

In fine...Citind o mica parte din poveste...Lasa-l naibii pe baiat.

In primul rand e o pedofilie faptul ca la 28 de ani vrea una de 17, in al doilea rand daca erau sanatosi mental femeia asta nu cauta scandal si in al 3-lea rand, daca mai intrazneste sa vina la voi, cheama politia.

Vezi de viata ta si termina scoala, ia-ti loc de munca si fa-ti viitorul frumos.

| AlexandraAlexandra12 explică (pentru Sophieka):

Sunt și alți cu și mai mari diferențe de vârste... Pur și simplu ne-am îndrăgostit unu de altul, nu chiar ne pasa de părere lumii, dacă zice ca el e mare, eu mai mica, etc. Oricum fac 18 și lucrurile o să se văd puțin mai altfel, fiind și majora după... Asta ai dreptate, dacă era femeia sănătoasă la cap nu caută scandal și nu termină, tot continua, vrea sa ne despartă, iar el vrea în câteva zile sa se mute la o chirie ca nu mai vrea sa stea cu ea ca zici ca e nebuna, ea zicea la ai mei ca nu mai vine la noi, dar nu prea cred. Tot se stresează la lucru femeia aia, nu poate sa lucre, se cearta cu aia de la servici din cauza asta, nu poate sa doarme. Îți mulțumesc pentru răspuns!?

| StoicAnalysis a răspuns:

Termina scoala cum poti si studiaza din greu, ca la ce gramatica ai, nu o sa ai un viitor prea stralucit. Nu ti-o zic cu rautate. Ti-o zic pentru ca la nivelul tau de educatie, pare ca viata ta se rezuma numai la baiatu ala de 28 de ani si atat. Ceea ce e rau de tot. Ai in lumea asta posibilitatea sa faci multe lucruri, iar tu in schimb, esti limitata la baiatul ala si atat.

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Exact.Nu poti face mai nimic fara liceu, poate doar munca necalificata, la negru etc. mai ales cand nu stii sa te exprimi corect.E aproape imposibil sa fii luata in serios asa.

In ziua de ani nici macar cu facultate nu te poti baza ca iti gasesti un post (foarte) bun, d'apai fara liceu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta de varsta nu este problema, mă-sa este problema! Daca fisu te iubeste, ce se baga ia?! Cel mai bine ar fi sa astepti pana faci 18 si sa plecati in alt oras. Cat mai departe cu atat mai bine. Va trebui sa munciti amandoi pentru ca viata in chirie este scumpa. A-ti putea lua o garsoniera, in functie de oras, cred ca pretul ar fi undeva pe la 1000 ron pe luna. Intimitatea este foarte importanta intr-un cuplu, chiar si in familiile care se inteleg. Maica-sa probabil este geloasa pe tine ca baietleul nu ii mai acorda atentie exclusiva ei. Chiria / plecatul afara la munca, este singura solutie in opinia mea. Dar in acelasi timp trebuie sa fi si tu sigura pe tine, ti-am spus trebuie sa munciti amandoi pentru o familie frumoasa. Bafta!

| AlexandraAlexandra12 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult pentru acest răspuns, apreciez!

Oricum aveam de gând să termin ceva când fac 18. Seral, un curs, ceva. După ma angajez, nu e problema de asta. Doar cum ai spus, mă-sa este problema. Si daca cu timpul o să ma acepte, tot nu ar fi bine sa stăm în casă cu ea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandraAlexandra12):

Pai am specificat, chiar si in cuplurile unde familiile se inteleg bine, tot ai nevoie de intimitate. Ti-o spun din propie experienta. Am stat cativa ani cu fosta la mine acasa, chiar daca nu ma certama cu maica-mea, tot aperau mici discutii, mici neintelegeri. Nu trebuie sa stie nimeni, frate, ce faceti voi ca si cuplu. De la decizii de buget, la cum va impartiti sarcinile de munca in gospodarie, la micile vacante sau iesitul la restaurant, totul trebuie' sa ramana intre voi doi. Maica-sa o sa iti puna tota viata ei bete in roate, si nici macar nu cred ca e ceva personal, cred ca este prea protectiva cu fisu, nu isi da seama ca este barbat in toata firea. O sa fiu acuzat de misoginism, dar o femeie cand vrea sa iti faca rau, o sa iti faca! Ca pe la spate, ca pe fata, ca o sa minta si o sa joace teatru, dar rau tot o sa iti faca. Si ar trebui sa stii ca barbatii sunt foarte usuor de manipulat, iar la capitolul manipulare, soacra-ta are mult mai multa experienta ca tine. Eu daca eram in locul vostru plecam in chirie, da sunt cheltuieli mai mari dar am liniste si intimitate.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Doamne... cu sa umbli cu unul de 28 ce ani? Păi ăla este pedofil proxenet cum sa umbli cu el părinți tăi cum sate lase sa umbli cu ăla?