| d3nyp3ny a întrebat:

Cum sa invat mai usor si mai repede engleza? Sunt clasa a 6-a dar de la profesoara mea nu intleg nimic.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu am invatat-o nici usor, nici repede, dar am invatat-o foarte bine.
Mi-am luat carti de exercitii de gramatica engleza (acum gasesti exercitii pe internet) si in fiecare zi (inclusiv sambata, duminica, in zilele de sarbatoare) lucram cate doua ore din ele (in afara temelor, evident). Toate cuvintele pe care nu le stiam din aceste carti, plus din povestiri si nuvele in engleza le treceam intr-un vocabular, le cautam in dictionar si scriam explicatia. In fiecare seara, inainte de culcare, repetam cuvintele de pe o pagina de vocabular. Le citema de 4-5 ori, apoi imi faceam cartonase cu cuvantul in romana, le amestecam si trageam cate un cartonas, spuneam cuvantul in engleza. Cand avea timp, mama ma asculta si de cate ori nu stiam un cuvant, reincepeam toata pagina de la capat. Am facut asta peste 10 ani si acum pot spune ca stiu bine engleza.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Incearca cu 'Engleza fara profesor" de Dan Dutescu.Sunt mai multe volume in care te invata pas cu pas de la pronuntie pana la notiuni de gramatica.Cartile sunt destinate atat pentru incepatori cat si pentru avansati.Success!

| Graphee a răspuns:

- Nu ai prieteni buni, colegi, care să ştie engleză? Poate de la ei înţelegi. Poţi să asculţi cântece pe engleză, poate te 'prinde' curiozitate şi traduci cu un dicţionar toate versurile. Aşa mai înveţi din cuvinte. Am scris dicţionar, fiindcă pe net nu se traduce aşa bine.

| DarkBlood32 a răspuns:

Folosind Google. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te uiti la cat mai multe filme in limba engleza subtitrate in romana si vei prinde mai usorhappy.Eu asa am facut de vreo 3 ani si acum am numai 9 si 10.Incearca sa te dai bine si pe langa profa ridici mana chiar daca nu stii si ea v'a observa interesul tau. Fundahappy?

| ZuZuLiNka a răspuns:

Buna,sa stii ca nu prea poti sa inveti engelza atat de rapid.Adica,nu este ca si cum ai invata o poezie[si pana la urma, chiar si o poezie, daca este mare, iti trebuie 1-2 zile ca sa o inveti, depinde de fiecare]. Pentru a invata o limba straina ai nevoie de rabdare fiindca fii sigura ca daca incepi cu gandul:trebuie sa invat engleza cat mai repede", nu vei putea.Stii si tu, graba strica treaba.Eu cel putin, nu am putut sa invat engleza de la filme, insa m-au ajutat foarte multe melodiile de pe youtube, cautam o melodie iar langa ea adaugam"lyrics"[versuri]. Citeam versurile in engleza[melodia trebuie sa fie in engleza neaparat] iar apoi ma foloseam de dictionar sau de translatorul de pe google, scriam cuvantul pe care nu il stiam, primeam traducerea si scriam pe un carnetel.Incearca sa faci compuneri in engleza, propozitii si foloseste-te de cuvintele in engleza pe care le-ai notat intr-un carnetel inclusiv traducerea lor.Vei vedea cum iti vei imbunatati vocabularul considerabil.O alta sursa de unde am invatat engleza, si a fost cea mai importanta a fost scoala.De la ore, pentru ca am avut si am in continuare o profesoara foarte buna de engleza.Tu procedezi cum crezi ca este mai bine, daca stii ca ai o memorie foarte buna poti invata engleza si din filme, dar pentru asta ai nevoie de pasiune[sa iti placa engleza ] iar apoi sa aflii si pronuntia cuvintelor, fiindca degeaba stii sa le scrii daca nu stii sa le citesti[sa vorbesti in engleza]. Sper ca te-am ajutat

| Melinik a răspuns:

Incearca sa te uiti la filme si desene in engleza... e usor si placut eu ma jucam anumite jocuri la care imi trebuie foarte multa engleza si asa am invatat destul de bine.

| anonimul112 a răspuns:

Inceaarca sa-ti gasesti engleza fara profesor.Eu sunt tot a 6-a si dupa ea invat.bafta!

| adyna26 a răspuns:

Buna cel mai repede anveti de la televizor si de la persoanele din jurul tau care vorbesc engleza,, e foarte frumoasa si ai nevoie de ia an viata ...bafta