| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa ma opresc din... "iubit"? Stiu, suna ciudat, dar este marea mea preocupare de cateva zile incoace. Cunosc un baiat de 14 ani, am fost prieteni buni in tot acest timp iar de 2 ani si jumatate suntem impreuna.(o relatie frumoasa, multe momente extraordinare, o loialitate si sinceritate incredibila). Dar, exista un dar. Si anume : eu parca ma duc pe o panta usor exagerata(zic eu). Il iubesc parca in fiecare zi mai tare, iar planurile mele de viitor il infatiseaza fara nici cea mai mica exceptie. Iubesc orice secunda petrecuta cu el, iar problemele mele se rezolva doar gandindu-ma ca il am langa mine. Imi este teama de avantul meu pentru ca nu vreau sa ii par obsesiva sau exagerata; mi-e teama de un dezechilibru al sentimentelor, intre ale mele si ale lui. Vreau sa imi temperez putin acest lucru. Si nu vreau sa intelegeti gresit : nu sunt fluturasii din stomac din prima noastra luna impreuna, nici emotia primei aniversari sau mandria de a avea un asemenea iubit. Am trecut de astea, e ceva mai mult. Mi-ar prinde bine o parere, sa stiu ce ati face voi in locul meu? De fapt, as vrea sa stiu daca vi se pare la fel de anormal ceea ce simt precum mi se pare mie. In speranta ca nu voi primi raspunsuri rautacioase sau infantile, astept cu nerabdare. O seara buna tuturor!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Imagineaza-ti urmatoarea scena: esti cu iubitul tau, morti de foame amandoi si aveti de impartit o mare friptura.Vei manca cat vei manca, dar la un moment dat te va opri gandul ca lui n-o sa-i ajunga si te vei opri.El va face la fel, cu rezultatul sa ramana jumatate de friptura in farfurie si sa nu va fi saturat niciunul.Imi cer scuze pentru acest exemplu, dar.Nu te teme sa iubesti,lasa-te frumos in voia sentimentelor, nu-ti pune singura bariere inexplicabile.E normal sa te ingrijoreze impetuozitatea sentimentelor tale, le controlezi tot mai greu si nu poti stii pana unde te vor duce.E o reactie de autoaparare care te impiedica sa-ti traiesti dragostea asa cum simti si vrei intr-adevar.Nu e bine sa te gandesti la dezechilibru al sentimentelor.Cand iubesti, iubesti cu toata fiinta ta, nu astepti aceeasi cantitate de sentimente inapoi.Fiecare iubeste in felul si cu puterea lui.Lasa-ti sufletul liber, acum iubesti! Si, in nici un caz nu trebuie sa lasi friptura in farfurie! Mancati-o toata!

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Să înveți ceva serios... // Soft de calculator ( Open Office), Limbaj de programare( C++, V.B.A, V.B., etc.) Sisteme de operare din grupa Linux (Kiwi Ubuntu Linux, Ubuntu Linux,) etc. /// Eventual și ceva Sexologie dacă nu cunoști./// Ceva care să te intereseze oricum foarte mult. //// Planurile tale de viitor, trebuie, sa aibă treabă, numai cu tine și cu nimeni altcineva./// Prieteniile din copilărie oricum nu se finalizează decât prea rar, cu o căsătorie, iar după asta vine un divorț, dacă doi prieteni din copilărie, au făcut greșeala, să se căsătorească. Dar nu este o regulă, că pot fi și excepții.

| Lexus28 a răspuns:

Intrebarea mea este mai mult decat evidenta, prezenta chiar la inceputul textului. Sunt sigura ca ti-ai putea da cu parerea dupa o a doua parcurgere a ceea ce am scris. Am explicat clar, nu mai reiau. Multumesc.

| Lexus28 a răspuns:

Multumesc, Greece 12. Cred ca exemplul, desi putin "iesit din tipare" a fost exact ceea ce mi-ar fi placut sa aud. Multumesc pentru. timpul acordat si sa stii ca, chiar daca ar putea parea o problema superficiala, aveam nevoie sa ma linisteasca cineva. O zi buna iti doresc si ai o funda de la mine. happy

| Ezzio a răspuns:

Deci mi se pare ceva normal chestia asta daca si el te iubeste nu ai de ce sa te opresti din iubit.Va puteti continua viata impreuna.Fa ceti zice inima.Bafta si Pace

| Timberland a răspuns:

De fapt intrebarea sau nelamurirea ta care e? si fi mai precisa macar de data asta. scurt si la subiect =)