| anonim_4396 a întrebat:

Cum se deasfasoara un control ginecologic de rutina la o virgina dar la una care si a inceput deja viata sexuala? va rog detalii. multumesc!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Virginele nu fac control ginecologic de urgenta, ci doar la nevoie. De obicei sunt intrebate despre prima menstruatie, ultima menstruatie, caracterul regulat/neregulat, dureri menstruale, alte scurgeri. Inainte se facea tuseu rectal (medicul introduce un deget in anusul pacientei) pentru a se incerca palparea uterului si anexelor. Nu e o metoda foarte eficienta, asa ca majoritatea ginecologilor au renuntat la ea si folosesc ecografia transabdominala.
Pentru o femeie: exista o masa ginecologica care are doua suporturi petru picioare. Practic te asezi pe spate cu picioarele mult ridicate si desfacute. Initial medicul foloseste doua valve (ca doua L-uri) de metal cu care departeaza delicat peretii vaginului pentru a examina vaginul si colul uterin. Tot acum recolteaza cu o periuta sau un tampon de vata secretie pentru examen de secretie si celule descuamate de pe colul uterin pentru examen Papanicolaou. Apoi medicul introduce doua degete in vaginul pacientei in timp ce cu cealalta mana apasa pe burta. Astfel prinde intre maini si palpeaza uterul si ovarele. Asta e un consult de rutina. Daca sunt modificari sau pacienta are simptome, se face ecografie transabdominala sau transvaginala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da uite intrebare careia nu-i gasesti raspuns pe net, pai la o virgina, control de rutina, nu este pra mult spus? in fine, exista boli cu transmitere pe care le poate lua o virgina, herpes, cand i se face sex oral si partenerul era infectat cu virus herpetic, dar nu numai jocurile sexuale la intrarea in vagin, sau daca este virgina si vrea sa-si pastreze virginitatea face sex anal si atunci imbolnavirea se produce identic ca atunci cand sexul se face in vagin.Am raspuns complet ca de fapt asta te interesa desi intrebarea spune mai putin decat am raspuns eu, dar va va folosi.
La femeile care au inceput viata sexuala, se controleaza in interiorul vaginului, excrescente (tumorete, tumori, umflaturi popular) care se pot forma in vagin, la intrarea in vagin, in uter, pe anexe, in ovare pe dinafara ovarelor, etc, examinarea se face prin palpare si daca dorim secretie vaginala se pune secretia de la locul cu pricina pe o lamela si se da la analiza la laborator, masa de control sper ca o stii, este o masa obisnuita cu doua postamente pentru picioare, in rest nimic deosebit.