| blablabla4 a întrebat:

Buna!
Pe analizele de la primul control ginecologic se va preciza daca mi-am început sau nu viața sexuală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ne este nevoie de mentiune asta, fiindca analizele ginecologice se pot face numai la cele care nu mai sunt virgine, asadar se deduce automat ca nu mai esti virgina si ca ai avut deja sex, odata ce s-au putut face analize vaginale.

| Freya1 a răspuns:

Nu are de ce medicul sa scrie pe o fisa spre exemplu ca nu mai ești virgina dacă nu pentru asta îți faci controlul.

Treaba asta oricum e un pic mai ampla de discutat.Din câte am înțeles nu exista un control pentru asa ceva, doar o cerere din partea ta, a părinților etc pe care el o executa prin anumite tehnici și din experienta (ceia ce oricum nu e ok, pentru ca nu e 100% sigura).Dar în mod normal, tu ar trebui sa mergi sa ii spui cu ce problema și sa ramaspunzi întrebărilor puse sincer și deschis, iar medicul respectiv sa tina pentru el nu sa bata trabant pe hol.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu, nu se scrie asa ceva, in plus, daca nu ii zici tu, nu o sa stie ca ti-ai inceput viata sexuala. Este doar un mit chestia asta si ar trebui sa dispara!

| Sophieka a răspuns:

Te referi ca esti nevoita sa faci un control de dovada a virginitatii sau la ce te referi mai exact?

| Brizbriz a răspuns (pentru Sophieka):

Intrebarea e destul de clara, o sa isi faca primul control ginecologic si vrea sa stie daca pe rezultat o sa apara ca e activa sexual sau e inca virgina

din cate stiu eu nu, chiar e un scandal monstru relativ la faptul ca in rrrrominica inca mai e legal test-ul de virginitate, si sunt o tona de PARINTI CARE ISI ABUZEAZA FETELE fortandu-le la testul ala
deci, la un control ginecologic normal, fara sa i se ceara explicit, un doctor normal la cap nu o sa scrie nimic de virginitate

| seth2016 a răspuns:

Nu. La fel cum nici pe analizele ORL nu scrie ca ai inceput sa asculti muzica.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Dacă se va PRECIZA sau nu în raport, e la latitudinea doctorului. Dar sigur se va determina dacă mai ești domnișoară, că doar se uită bine și analizează tot.