| rox_7480 a întrebat:

Ce analize trebuie sa fac daca mi-am inceput viata sexuala? control ginecologic si analize de sange?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Analizele de sange se fac numai inainte de a renunta la prezervativ. Sunt implicati ambii parteneri si fac: HIV, hepatita B si C daca nu au mai avut alti parteneri sexuali si, in plus, VDRL, Chlamydia si HPV daca au mai avut alti parteneri inainte.
Consult ginecologic plus test Papanicolaou trebuie sa faci regulat, incepand cu prima luna dupa inceperea vietii sexuale.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cele uzuale și apoi cele care se iau pe cale sexuală, îi spui medicului de familie.
Control ginecologic anual sau ori de câte ori se impune, ecograf pelvian, etc.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Control ginecologic