| Andreea_1443 a întrebat:

Cum se poate trece mai usor peste o fosta relatie unde au fost sentimente profunde? as putea uita mai usor daca ma implic in alta relatie? sau daca stau singura si imi ocup timpul cu altceva?

9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Il uiti mai usor daca te implici in alta relatie, insa doar acoperi sentimentele, nu le infrunti si rezolvi. La un moment dat, ar putea izbucni, fie ca frustrare si sentimente negative fata de noul partener, fie ca atractie fata de fostul sau de persoane asemanatoare lui.

| fabiola a răspuns:

Nu iti face o relatie doar ca sa o uiti pe prima! Fa-ti o relatie cand simti ceva pentru acea persoana, caci altfel vei suferi! Dar poti discuta aici sau cu cineva apropiat si astfel vei trece mai usor!

| ioanaa a răspuns:

Eu consider ca daca te implici intr-o alta relatie, sunt sanse sa nu-l uiti. De ce? Pt ca tot timpul il vei compara cu cel cu care esti, pentru ca tot timpul te vei gandi ca atunci cand erai cu el faceati anumite chestii, iar acum faceti altceva. Mai pe scurt, treaba e inca proaspata la tine si nu poti sta cu un baiat doar ca il uiti, mereu vei compara situatiile, plus ca iti bati joc si de bietul baiat. Nici tie nu cred ca ti-ar conveni sa stea cineva cu tine doar ca sa o uite pe fosta, nu? Pupici, ti-am mai zis, timpul le rezolva pe toate.

| nicky a răspuns:

Incearca sa iti ocupi timpul cu altceva, doar implicandu-te intr-o alta relatie nu cred ca vei reusi sa-l uiti poate doar sa-l faci si pe celalalt sa sufere.

| AllenTJ a răspuns:

Incearca sa iti ocupi timpul cu altceva, iar daca vezi ca asta nu merge nu te mai gandi la el si incearca sa incepi alta relatie. Succes

| littleony a răspuns:

Dupa parerea mea ar fi mai bine sa te implici in alta relatie si sa il poti uita pe fost ...mult succes big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi daca au fost si ink sunt sentimente profunde cred ca implicarea in alta relatzie nu iti foloseshte la nimic. poate ca pe de o parte vrei sa te razbuni pe persoana respectivabig grin.totusi implicarea in alta relatzie poate ca te va face sa uitzi umpicutz dar daca l-ai iubit sincer nu prea cred ca e cea mai buna solutie.stii tu"apa trece, pietrele raman".nu vei face decat sa iti amagesti prietenul actual fiindca nu il vei iubi.inima ta ink apartine altquiva si nu cred ca ai fi fericita.nici tu nici actualul.sentimentele nu se pot nega, insa se pot diminua.si anume.incearca sa scoti in evidentza ceea ce a facut fostul tau prieten rau, defectele, situatziile in care nu ti-a placut cum a reactionat sau ceea ce ti-a zis. k sa te convingi singura. e greu. f greu stiu.doamnestraight face uneori parca ti-ai dori sa fi un robot, sa nu poti simtii...sa fi rece...sa nu te raneasca vorbele altora...indiferenta.si eu mi-am zis ca ar fi mai bine asa.straight face...chiar imi pare rau prin ce treci si eu sunt km in aceeashi situatzie. sper ca sa treci insa q bine.be happy fiindca esti o persoana deosebita, sunt convinsa, nu trebuie sa te qnosc ca sa stiu asta. take care:**:*:*:*mult succes*:*:*:pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stau si ma inreb si eu la fel, incerc cat pot sa imi ocup timpul cum pot, dar este mult prea greu, sa ajungi sa iubesti si sa o pierzi, stau si ma intreb de ce s-a intamplat asta, era prea frumos ceea ce se intampla intre noi

| cristina88 a răspuns:

Intrand in alta relatie nu face decat sa iti confuzi ideile si sa suferi mai tare.incearca sa iesi cu prietenii si sa iti repeti mereu ca va trece si va veni ceva mai bun.eu fac acelasi lucru desi e a 3 relatie in care sunt lasata de iubit si inca mai sunt vie spre surprinderea mea.psihic sunt la pamant ma mir de unde mai am atata putere sa mai trec si peste asta. dar fiecare la timpul lor, poate candva voi fi si eu fericita!