| RAY a întrebat:

Cum te completeaza o femeie intr-o relatie?

13 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Prin ce nu poti tu si poate ea spre exemplu sau printr-un sfat, un sprijin etc...

| Plato a răspuns:

Platon zicea ca oamenii, initial, aveau 4 maini, 4 picioare, un cap cu doua fete. (Asta e foarte important dpdv simbolistic, a spus un cap cu doua fete si nu doua capete). Apoi, Zeus i-a impartit si i-a condamnat sa-si caute jumatatea pentru totdeauna.
Bineinteles ca din povestioara asta trebuie sa intelegem morala, nu sa te lipesti la propriu de vreo femeie. Dpdv practic, al conviețuirii, cele doua sexe se bucura de abilitati diferite, care impreuna ușurează efortul: barbatul vana in timp ce femeia gatea sau hranea copiii etc., apoi barbatul mergea pe front in timp ce femeile erau asistente, invatatoare etc. Dpdv practic e simplu si evident ca cele doua sexe s-au completat, le-ar fi fost mult mai greu fara celalalt.
Completarea biologica e la fel de evidenta si arhicunoscuta.
Acum, la ce cred ca te refereai tu, cea sociala. Aici e mai complicat deoarece intervin tipologiile de oameni. Simpatia naturala pe care i-o porti, te va face sa ai o oarecare slabiciune, pe care nu ai avea-o fata de un alt barbat. Folosindu-se involuntar de aceasta, va ajunge mult mai usor la sufletul tau, iar destainuirile, descarcarea iti vor fi mult mai usoare. Ne putem gandi doar la un exemplu popular, care vede barbatul trecut prin provocari fizice si/sau psihice foarte dificile, pentru a-si intretine familia, iar femeia ca o motivatie (mai mult iubirea purtată femeii decat ea in sine), un sprijin, o alinare. E o relatie de tipul fonduri si forme. Altcumva mi-e greu sa explic, e o intrebare echivoca.

| RAY explică (pentru Plato):

Multumesc de informati, dar in ziua de azi cand femeile sunt indepedente economic se vede tot mai mult independenta lor fata de barbati, sa nu uitam de sclavismul masculin timp de secole, femeile erau masini de facut copii atat

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Da, desigur, emanciparea femeii e in voga. Am specificat ca m-am folosit de o idee populara din popor. Oricum, nu cred in independenta lor totala fata de barbati. Adica, zic ca n-au nevoie, dar niciuna nu moare virgina. Eh...
In acelasi timp si unui barbat ii e greu fara femeie.

| RAY explică (pentru Plato):

Asa e, impreuna am evoluat, doar ca poate avem asteptari prea mari de la alti, credem ca sunt sinceri cu noi apoi suntem dezamagiti

| HadesSs a răspuns:

Ray atatea intrebari de genul ai pus pe aici ca ai sa mori singur si nesatisfacut pe plan emotional laughing)

| RAY explică (pentru HadesSs):

Ca ai sa mori singur si nesatisfacut pe plan emotional
o sa mor nesatisfacut sexual, eu numai cred in iubire din partea sexului opus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o face.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Atunci de ce intra oameni intr o relatie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Chiar crezi ca sunt cea mai adecvată persoana pe care s-o intrebi asta?
Pentru ca au nevoie sa știe ca nu sunt singuri.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Si asta e un interes, desi isi impart interesele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul este din interes.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Da,interese comune