Cum te scapă de probleme contracepţia de urgenţă?

Dacă ai avut un contact sexual neprotejat, ceea ce nu încurajăm, sau dacă metoda de protecţie folosită a eşuat (adică prezervativul s-a rupt sau a alunecat, retragerea nu a avut loc când trebuia, pilula anticoncepţională zilnică a fost uitată etc) mai există o soluţie pentru a preveni o sarcină nedorită. Ne referim la contracepţia de urgenţă. Planificaneprevazutul.ro este o platformă lansată astăzi de SECS (Societatea de Educaţie Sexuală şi Contraceptivă) care îţi oferă informaţii esenţiale despre contracepţia de urgenţă şi pentru o viaţă sexuală sănătoasă. Pentru a fi eficientă, contracepţia de urgenţă (pilula de a doua zi) trebuie luată în maxim 72 de ore (cu cât mai repede după contactul sexual neprotejat, cu atât mai bine!).

Platforma oferă multe alte informaţii interesante despre viaţa sexuală şi contracepţie. Spre exemplu, ştiai că o sarcină poate să apară chiar de la primul contact sexual? Sau că prezervativul intră în categoria metodelor de contracepţie cu risc mare de ”accident”? Cum poţi şti ce informaţii sunt mituri şi care sunt adevăruri de care trebuie să ţii cont? Se spune că bărbaţii se gândesc mai des la sex decât femeile, dar nu există studii care să susţină această afirmaţie. Este adevărat, însă, că bărbaţii tind să verbalizeze aceste gânduri mai des decât femeile.

Toate aceste informaţii plus multe altele le poţi găsi pe www.planificaneprevazutul.ro, iar dacă ai orice fel de întrebare legată de acest subiect, te invităm să intri pe site şi să contactezi medicul specialist, care va face tot posibilul să-ţi ofere răspunsul complet pe care ţi-l doreşti.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru cunoscători nu este o noutate iar pentru cele "paralele" cu viața, hai să fim serioși, se documentează după, nu înainte cum este normal și firesc. Campanie de contracepție este și la Radio România Actualități, deci surse sunt de informare, dar ce să te faci cu ei/ele care vor totul la "pielea goală", fără a lua în calcul o sarcină dar și bolile cu transmitere sexuală!
Numai bine!
Pa, pa.

| Planifica Neprevazutul explică (pentru Legiuitoarea):

Bună! Ai dreptate, informaţii există, dar multe dintre ele se dovedesc a fi mituri. De aceea platforma noastră are în spate mai mulţi doctori specialişti gata să răspundă la orice întrebări, ca să ne asigurăm că oricine vrea să afle informaţii direct de la sursă are această posibilitate. Mulţumim mult pentru mesaj şi o zi frumoasă!

| Zenithf a răspuns:

"Contraceptia" de urgenta este de fapt o metoda abortiva. Nu impiedica conceptia, dar impiedica fixarea embrionului in uter. Cei care se pretind crestini ar face bine sa se gandeasca bine la aceste lucruri.

| Alcyon a răspuns:

Cred ca mai degraba iti creeaza probleme, in loc sa te scape de ele laughing

| Crucified a răspuns:

Aha.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Multumesc pentru informatii!
Este bine ca ati lansat de astazi aceasta platforma.
Am dat o geana pe aici si este foarte bun site-ul,
www.planificaneprevazutul.ro
O zi buna!

| Planifica Neprevazutul explică (pentru anonim_4396):

Bună! Mulţumim pentru mesaj şi susţinere, ne bucurăm că-ţi place!