| anonim_4396 a întrebat:

Cum trebuie sa fie viata ta sociala după ce ai format o relație si este deja una foarte stabilă?
E ok să faceți parte dintr-un grup de prieteni cu care sa iesiti frecvent?
Trebuie să aveți un alt cuplu ca prieteni cu care sa va sfătuiți si sa va petreceți timpul?
Trebuie să vă faceți prieteni printre rude (surori,frați,cumnate,cumnați,parinti) cu care sa va petreceți timpul si sa faceti iesiri?
Atunci cand iesiti cu gașca trebuie sa stea fete cu fete,băieți cu băieți? Fetele nu intra in discutiile băieților si vice versa.
Va faceti prieteni noi,sau încercați să vă adaptați in functie de prietenii celuilalt chiar daca sunt sau nu pe aceias lungime de unda?
E mai ok sa iesit mai mult in doi,iar daca se iveste o întâlnire cu rudele sau cunoștințele o dată la ceva timp sa va rezumat la atat?
As vrea sa stiu care este parerea voastră, sau cum faceti voi in relatiile actuale (cum ati facut in cele trecute).

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Inca astept cu drag robotii apoi poate sa se dea la ea cine doreste ca ii trage un sut in zona draga la cea mai mica intentie. Dar va ramane in casa de obicei, https://youtu.be/9pqdrUqIqC8 una din ele imi convine asa va fi realitatea in viitor

| Sofer a răspuns:

E mai ok în 2 fără nimeni altcineva. Mai multa intimitate știind ca suntem doar noi 2.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Vorbești de parcă poți programa prieteniile laughing. Eu am aceeași prieteni de ani de zile, nu o să mi-i schimbe o relație.

| Emma30555 a răspuns:

Eu sincer în vacante prefer sa ma duc doar cu iubitul, fiindcă nu am răbdare sa-mi fac programul după alții, dacă se nimerește sa fie cineva pe acolo în timp ce suntem și noi e ok sa ieși seara la o terasa sau ceva de genul dacă nu, ma simt bine și asa. În schimb prefer sa mai ieșim separat uneori, eu cu fetele sau prieteni mai vechi, el cu băieții de exemplu. Mai țin legătură și cu rudele când mai ieșim în cuplu dar nu e ceva de care sa țin constant, doar asa vizite sau întâlniri cu rudedele și dacă mai sunt prieteni care te invita la o zi onomastica sau se organizează diverse evenimente participam, dar astea dacă vin de la sine.

| Nemessys a răspuns:

Uite care este faza.
Eu în relațiile precedente și cele ce vor urma o sa stabilesc în felul următor.

Are voie sa vorbească cu oricine, sa facă cunostinta cu oricine, sa iasă cu oricine atât timp cât :
1. Nu da impresia ca este singura
2. Nu flirtează cu acea persoana.
3. La o întâlnire cu o persoana necunoscuta sa nu aibă loc chestii,, mai sus " de îmbrățișări.

Gelozia este al nabii de toxica, e ca o boala. Eu nu vreau ca iubita mea sa vadă relația asta ca pe o cușcă și pe mine ca paznic. Nu vreau sa fiu un plus care vine cu 6 minusuri.
Eu nu am niciun drept sa ii interzic ei sa nu facă aia sau aia, NICIUNUL! Faptul ca eu am un rol in viata ei (acela de iubit), care ghici ce, tot de ea este oferit, asta nu îmi da mie dreptul de a o controla pe ea. Dacă ceva nu îmi convine, am 2 mâini, 2 picioare și o gura cu care pot sa spun un,, la revedere ". Când cineva spune cuiva,, de acum ești iubitul / iubita meu / mea" este ca și cum i ar oferi un pistol si i ar spune,, poftim, împușcă mi viata sociala " cam asa funcționează.

Atunci când intri într o relația micile promisiuni pe care le faci la persoana aia sunt alea ca o sa o iubești, o sa o respecți, o sa ii fii alături, o sa ii oferi ce are nevoie. Și ghici ce, ieșind cu prietenii, nu încalci nicio regula de mai sus.

Hai sa luam următorul exemplu.
Sa spunem ca iubita mea este pasionata de ceva anume si postează pe Instragram chestii legate de asa ceva. O persoana, care întâmplător este bărbat, observa chestia asta și ii da un mesaj, simplu scurt și serios,, buna, sunt X, am văzut ca postezi poze legate de acel ceva, ești pasionata, ai vrea sa vorbim despre asa ceva? " evident ca ar fi de prost gust ca eu în clipa aia sa fiu lângă ea și sa ii spun ca nu are voie sa vorbească cu el? Pai stai puțin... De ce? Și cine sunt eu sa ii spun ce sa facă? Ea poate mai simte nevoia sa vorbească despre altceva, despre pasiunea ei si eu din moment ce nu am nici cea mai mica treaba cu asa ceva, de ce sa ii interzic sa facă asta? Totuși este o amarata de conversație, nu moare nimeni.

Sincer, dacă odată ce ieși dintr o relație și ai acel sentiment de libertate și de ușurare, clar nu a fost ceva ok în relația aia. Prea sufocanta.

1. Viata sociala în continuare trebuie sa fie activa. Dacă de exemplu te despărți de partener, ce faci? Ramai singura de tot și cazi în depresie. De aia e bine sa ai alternative. La fel ca și sursele de venit. Dacă pica o sursa de venit ( ex îți pierzi job ul) sa ai altele de rezerva. Asa și aici. Dacă îți pierzi partenerul, nu i bai, ai deja un cerc de prieteni cu care poți sa ieși și sa cunoști alți oameni cu care poți sa formezi o relație ( deși e nesănătos sa intri într o relație imediat cum ai ieșit din alta)
2. Da, de ce nu ar fi? Nu confunda și tu relația cu o cușcă și partenerul cu un paznic. Repet. NU ARE NICIUN FUCKING DREPT. Eu daca as as avea o iubita de genul i as zice ca dacă nu ii convine ușa e deschisa oricând. Evident ca nu as fi genul ala de nesimțit care toată ziua baga fufele în seama și le face zeci de complimente dar dacă totuși primesc întâmplător un mesaj de la o fata cu un amarat de buna, mi s ar parea nepoliticos sa nu răspund, măcar sa vad totuși ce vrea.
3. Poți sa ai pe cine vrei tu lanaga tine. Ai viata ta, tu o controlezi, nu partenerul. Dacă tu vrei sa ieși cu 6 bărbați, ieși. De aia zic fa ce vrei tu și ce simți tu, nu ce vrea el.
4. Prieteni îți faci cum vrei tu. Și pe strasa.
5. La fel. Fiecare cum vrea. Astea sunt reguli nescrise.
6. Ideea este ca eu nu încerc sa îmi fac dar dacă am posibilitatea și întâlnesc o persoana ok, nu am sa ii dau kick numai pentru ca iubi e geloasa.
7.idk.

Concluzia : relația nu este o cușcă
Partenerul nu are niciun drept asupra la viata ta sociala.

| seth2016 a răspuns:

>> Cum trebuie sa fie viata ta sociala
Cat mai diversa pana faceti copii. Dupa aia programul si nevoia de socializare se schimba o vreme.

>> alt cuplu, rude
De toate, nu conteaza. La rude nu se poate face gratar?

>> trebuie sa stea fete cu fete, băieți cu băieți
Depinde ce faceti. Daca discutati de fete nu vreti sa fie de fata. Baietii la gratar si la bere, fetele la salata. Dupa aia vedeti voi.

>> Va faceti prieteni noi
Aproape intotdeauna apar prieteni a prietenilor si prieteni ai prietenilor prietenilor. Macar in trecere...

>> E mai ok sa iesit mai mult in doi
Depinde ce nevoi aveti. Daca va vreti numai voi doi e OK. Daca simtiti nevoia de gasca go for it.

Have fun!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As opta întotdeauna pentru prieteni noi, înlocuibili.
Ultima varianta.
Nu-mi place să mă afișez, dacă m-aș însura mâine și nu ar ști nimeni ar fi perfect.