| Alverto a întrebat:

Cum treceți voi peste regrete?
In ultimul timp mă tot gândesc la o fată cu care aș fi putut să fiu împreună dacă nu eram un bleg.
Sunt la liceu, anul trecut una din clasa mea a dorit să o bag in seamă, sa ne facem o relație. Problema a fost că nu eram sigur că ea mă place, și alta era că pe vremea aceea eram bleg și timid față de acum. Insă ulterior mi-am dat seama că fata asta chiar a vrut să fie cu mine (chiar ea le-a zis unor prietene și a ajuns și la urechea mea chestia asta)
Acum este cu altul mult mai mare.
După mult timp regret asta, pentru că simt nevoia de a fi langa o fată care e pe vibe cu mine. Dar sunt și conștient că nu e capăt de lume, și că acum incepe viața, dar mereu mă gândesc la asta și nu pot sa-mi îndepărtez din minte asta. Cum aș putea să trec peste chestia asta?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa te impaci cu idee si sa mergi mai departe, mai sunt fete!

si asculta piesa asta ca sa uiti de regrete, nici fata asta zice ca nu are regrete https://www.youtube.com/watch?v=dXQoUTOJeGc

Pe viitor fii mai atent la semnele pe care ti le dau cei din jurul tau;)

| Alverto explică (pentru Simpatic):

Îți mulțumesc pentru sfat, trebuie să-mi fac un principiu din asta, sa fiu mai atent la ce simt cei din jur

| Simpatic a răspuns (pentru Alverto):

Noi sa fim sanataosi! viata poate fi complicata si plina de greutati uneori!
dar cliseul englezesc este cat se poate de real, cand viata iti da lamai tu fa limonada!
eu am ales sa tratez lucrurile cu umor si ironie si aici si in realitate, si ce crezi merge! numai cei care traiesc pe spinarea altora sau in labirintul mintii lor, cred ca la ei nu va fi greu niciodata! caci viata lor va fi doar roz mereu!

| dullcat a răspuns:

Bun.Un regret se inlocuieste de obicei cu un altul sau cu o realizare a ta de care esti mandru.Hai sa fim pozitivi si sa consideram ca la tine va fi a doua varianta, ce zici?

Ai incredere ca vei intalni pe viitor o tipa super draguta care poate va fi si mai potrivita pentru tine decat fata dupa care tot regreti in prezent.Vezi ca regretul se tranforma incet intr-o otrava amara care iti tot mananca cate un pic din suflet.Crezi ca te ajuta? Asta e, in viata toti avem oportunitati pe care le prindem sau le ratam.Nu-i nicio tragedie, mai bine ti-ai folosi energia intr-un scop benefic pentru tine, cu vreun hobby, orice ce tine de dezvoltarea personala si asa mai departe.Bafta!

| Alverto explică (pentru dullcat):

Ai dreptate omule, regretele astea ne seacă de energie pe parcursul vieții daca ne lăsăm copleșiti de ele

| dullcat a răspuns (pentru Alverto):

Cu siguranta.Nu trebuie chiar sa le dai erase, ci macar pastrate undeva in fundul mintii cat sa ti se activeze judecata data viitoare, ca sa poti lua decizii mai bune, sa fii mai constient si sa analizezi mai bine situatia, sa inveti dintr-o experienta. Orice altceva mai mult de atat iti face rau la propriu.

| Hyperion7 a răspuns:

Pur și simplu nu te mai gândești la trecut și nu te isterizezi pe chestia asta (cu relațiile) și lucrurile vin de la sine.

| Cosmin3412 a răspuns:

Ehe,cate regrete o sa mai ai in viață.
Cum trecem peste? Greu. Chiar foarte greu uneori. Dar timpul le rezolvă pe toate. Nu te mai gândi la asta, gândește-te ca asa trebuie sa fie si ca e mai bine.