| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai avea de ales intre : Sa fii iubit/a fara sa iubesti inapoi persoana respectiva sau sa iubesti fara sa fii iubit/a inapoi, ce ai alege? De ce?

Răspuns Câştigător
| luvieere a răspuns:

În diferite etape din viaţă, le-am ales pe rând pe-amândouă. Ba mai mult şi o a treia variantă, o relaţie în care nici n-am iubit, nici n-am fost iubit, dar... ironic, e persoana cu care m-am înţeles cel mai bine şi ţin şi-n ziua de azi legătura. Din experienţă iţi spun că e mai bine să ai o relaţie stabilă cu cine te iubeşte şi să ai amant/amantă pe cine iubeşti. Amanta nu te iubeşte, dar tu da - o ajuţi, o respecţi, îî faci cadouri, ba, mai mult, nu stă mereu lângă tine să te suporte fără să te iubească - câştigi şi tu şi ea. Femeia cu care ai o relaţie stabilă te iubeşte şi la ea vii să discuţi acele probleme de suflet pe care doar ea le înţelege şi doar ea ştie ce să-ţi spună ca să te ajute. Ea e sprijinul tău la greu şi o respecţi pentru că îţi e alături, o ajuţi şi ai grijă de ea ca de un bun preţios, chiar dacă nu o iubeşti, pentru că ştii ce însemni pentru ea şi ea pentru tine. Preţuieşte-i pe cei ce te iubesc, ţine-i alături, şi fii alături celor pe care-i iubeşti.

19 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

As alege sa iubesc fara sa fiu iubit. Pentru ca aceasta este experienta mea, sentimentele mele, simt ca traiesc. Doar asa pot invata mai multe si doar asa simt extaz si agonie si gust viata cu adevarat.

| gigiro a răspuns:

Nici una din variante, pentru ca in dragoste e nevoie de doi.

nony
| nony a răspuns:

Crezi ca rezista sa o iubesc si sa nu ma iubeasca? Dragostea are armele ei, eu am armele mele.Nicio sansa sa-mi scape, garantatwinking

| Alisa a răspuns:

As alege sa fiu iubita, deoarece cu timpul as putea sa incep si eu sa iubesc persoana respectiva. atata timp cat sunt sigura de sentimentele persoanei respective si imi arata ca ma iubeste, as incepe si eu sa simt ceva pentru el. love struck

| nobody_9468 a răspuns:

Nu stiu sigur, oricum in ambele cazuri cel care nu iubeste se va plictisi de cel ce este iubithappy
e naspa situatia, insa in viata avem parte si de chestii de astea, ca asa e viatasad

baftawinking

daniela
| daniela a răspuns:

In ambele cazuri e greu sa stai langa persoana respectiva, dar daca ar fi sa fiu egoista, pentru a-mi fi mie bine as alege prima varianta.

| Sara2 a răspuns:

E naspa in ambele situatii sad cum o dai ori suferi u ca persoana ori sufera cel de langa tine

| ÅñdRa a răspuns:

Buna.
Eu una nu as alege nimic, pentru ca in ambele cazuri mi-ar fi greu sa fiu cu aceea persoana.sad

mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa alegi iubirea reciproca.

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Ambele cazuri sunt greu de indurat. Fericirea in cuplu implica automat 2 persoane.

| tweety_8071 a răspuns:

Cineva a spus oadata."sa iubesti si sa fii iubit e omeneste, dar sa iubesti fara sa fi iubit e de-a dreptul ingeresc"..."iubirile neimpartasite dureaza cel mai mult.". trage de aici concluziilewinking

| rallu_5150 a răspuns:

Sa fiu iubita, si sa nu iubesc. Par egoista nu? Dar mi s-a intamplat sa iubesc fara sa fiu iubita, si stiu cum e. Asta nu se numeste iubire. Intr`o relatie e nevoie de iubire reciproca :X

| sabela a răspuns:

Cred ca ambele variante sunt rele.Nu te simti implinit ca om. Dar daca ar fi sa aleg o varianta, atunci ar fi prima.As avea mai putin de suferit.Acum sunt egoista nu ma gandesc decat la mine si nu la cealalta pesoana.Nu, nu ar fi corect! Ce intrebare grea! Asa suntem noi oamenii. Gata nu monologul! Cred ca as invata sa iubesc!

| Bog a răspuns:

Nu are rost sa sufere nimeni intr-o reletie, deci ambele variante trebuie evitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa fiu iubita fara sa iubesc inapoi. Cum si eu pot suferi din unele chestii poate si el sa sufere. Asta e...sunt egoista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vai cat interes imi provoaca intrebarea ta si ma sperie tot la fel de mult, e incredibil de greu sa raspund la intrebarea asta... am iubit si nu am fost iubit si la randu meu am fost iubit fara sa iubesc si spun sincer ca in ambele cazuri m-am simtit foarte aiurea, a fi iubit fara sa iubesti sau a iubi fara sa fi iubit mi'se pare a fi unul dintre cele mai urate momente din viata cuiva.sad but tru

| xjustfearless a răspuns:

Eu nu as alege nimic...as astepta "printul pe cal alb". adica as astepta pe cineva care sa ma iubeasca si sa-l iubesc

| oxy_4590 a răspuns:

A raspuns corect gigiro dar ca sa raspund strict la ce ai intrebat tu as alege sa iubesc fara sa fiu iubita pentru ca eu asa sunt acum am un an si jumtate il iubesc fac orice pentru el dar eu nu simt iubire din partea lui.Si mereu m-am simitit jignita daca am ranit pe cineva de aceea eu mereu am preferat sa sufar dar sa il vad pe cel de langa mine fericit.

| oxy_4590 a răspuns:

Eu sunt genul de persoana care nu traiesc pentru mine traiesc pentru altii