| simonnaRadu a întrebat:

Daca ai menstruatie si faci sex protejat, sunt sanse sa ramai insarcinata?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea formarii sarcinii este 0 (zero) in prima si a 2-a zi de menstruatie. Probabilitatea formarii sarcinii in a 3-a zi este de sub 1%, in a 4-a zi de circa 1% si aproximativ 2 -5% in a 5-a zi a menstruatiei, bineinteles in cazul in care sperma este ejaculata in vagin.
In toate cazurile in care actul sexual este protejat prin folosirea prezervativului si acesta ramane intreg/intact pana la terminarea actului sexual, indiferent in care zi a ciclului menstrual este intretinut sexul protejat, formarea sarcinii devine atat teoretic cat si practic IMPOSIBILA. Daca NU exista niciun spermatozoid, in acel caz devine cu totul imposibil ca ovulul sa fie fecundat si drept urmare si formarea sarcinii devine IMPOSIBILA. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Zero absolut.

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Sofer a răspuns:

Nu.

| Paul754880338 a răspuns:

Sigur ca da! Nu exclude aceasta posibilitate si mai ales nu ezita sa il convingi si pe el ca este adevarata. Nu se stie in viitor cand vei avea nevoie de o scuza pentru o sarcina, care a incalcat regula prezervativului, sau a partenerului ce purta prezervativ.
Si daca ramai insarcinata cu un prezervativ, ce rol aveau aceste banale metode de contraceptie?!

| MValentin a răspuns:

Acel,,protejeaza,, contează din întrebarea ta.
Deci nu, nu poti ramane exceptând accidentele precum prezervativul s-o spart dupa ejacularea lui

| Ovd9621 a răspuns:

Nu se poate intampla, never!