| RAY a întrebat:

Dacă ai sta langă o persoană urată ca nu ai de ales, oare in timp ce va apărea? oare va putea fi indentic cu iubirea simțită cand stai cu o persoană care te atrage fizic? sau doar o simplă iubire platonică?
http://www.ele.ro/sex/seductie/dragostea-platonica-13967

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Iubirea romantica nu, dar iubirea conjugala ramane posibila, numai ca trebuie sa ii faca ceva sa formeze un cuplu. Vezi tu, eu am studiat istoria conceptului de iubire, strict iubirea intre persoane de sex opus. Si am observat ca pana la un moment dat avem doua sentimente foarte diferite. 1. Dragostea intre soti, sentiment onorabil, nobil, care ii cere omului sa faca sacrificii pentru tovarasul de viata, daca e nevoie. Aceasata se instala in casatorie in timp, si multi o pretideau fara sa o simta. 2. Dragostea bazata pe atractie sexuala, sentiment reprobabil, care strica csele oamenilor, si care adesea disparea dupa ce era satifacuta prin sex, chiar si prin viol. Si, pe la sfarsitul sec. 17, prima jumatate a sec. 18, cele doua concepte au fuzionat in cultura si ne-au dat conceptul de acum. Conceptul actual e atat de artificial incat se intalneste foarte rar pus in practica, in viata reala.

16 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Daca doi oameni formeaza un cuplu, si se poarta bine unul cu altul, corect, muncesc amandoi, se apara reciproc, in timp se instaleaza iubirea conjugala, care devine din ce in ce mai puternica. Din pacate, multi oameni ori nu isi fac partea lor, ori au perioade cand se poarta rau, si dau ''ceasul'' iubirii conjugale inapoi, aproape de zero.

| RAY explică (pentru minrest):

Iubirea aia e una platonica?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Exclus. Daca nu e pu la, casa nu-i satula. Sigur, femeia trebuie sa fie draguta macar de-aproape, si sa nu aiba nimic dezgustator.

| RAY explică (pentru minrest):

Daca e urata va sta unu cu ea? ca asta e si intrebarea oameni urati se iubesc oare?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Statistica arata ca majoritatea oamenilor traiesc in cupluri, nu o fi atatia frumosi. Iar daca iubirea conjugala e mica, e pentru ca barbatul e violent, femeia cicalitoare, pretenti nejustificate, chestii d-astea.

| RAY explică (pentru minrest):

Asa spun si eu, majoritatea isi gasesc pe cineva in functie de valoarea lor sexuala

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Frumos spus.

| RAY explică (pentru minrest):

Doar ca vezi tu uni nu isi vad lungul nasului si vor fotomodele ei find urati si crezand ca fetele vor personalitate, toti vrem actrite porno in pat

| minrest a răspuns:

Am impresia ca mai ales fetele cred ca merita un print.

| RAY explică (pentru minrest):

In ziua de azi pretentile femeilor sunt foarte mari, un barbat trebuie sa aiba totul la pachet, frumos, bogat, personalitate alfa, sa fim seriosi nici 10% din barbati planetei nu sunt asa

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Poate 3%. Si daca nu l-a luat pe ala se considera nedreptatita.

| RAY explică (pentru minrest):

Stai putin ca o femeie vrea acel barbat doar pentru ea, desi restul femeilor ce fac? am citit afirmatia ca alea urate iubesc mai mult asa o fi?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Asa ar fi corect, dar nu prea cred.

| RAY explică (pentru minrest):

Fara atractie fizica crezi ca doua persoane se pot iubi?

| RAY explică (pentru minrest):

As mai vrea sa pastrez legatura pari o persoana cu o minte deschisa si rationala, de ce oare o fata imi tot datea mesaje timp de 2 ani fara sa simta ceva? Atat de reci sunt unele fete? Si oare ceea ce simt eu find o atasare e iubire?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Da, ma straduiesc sa fiu rational, investesc mult in asta dar nu se stie cat reusesc. Oricum suntem in legatura pe site, eu iti urmaresc postarile. Cat priveste ce ai intrebat acum, nu stiu.

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Iubirea romantica nu, dar iubirea conjugala ramane posibila, numai ca trebuie sa ii faca ceva sa formeze un cuplu. Vezi tu, eu am studiat istoria conceptului de iubire, strict iubirea intre persoane de sex opus. Si am observat ca pana la un moment dat avem doua sentimente foarte diferite. 1. Dragostea intre soti, sentiment onorabil, nobil, care ii cere omului sa faca sacrificii pentru tovarasul de viata, daca e nevoie. Aceasata se instala in casatorie in timp, si multi o pretideau fara sa o simta. 2. Dragostea bazata pe atractie sexuala, sentiment reprobabil, care strica csele oamenilor, si care adesea disparea dupa ce era satifacuta prin sex, chiar si prin viol. Si, pe la sfarsitul sec. 17, prima jumatate a sec. 18, cele doua concepte au fuzionat in cultura si ne-au dat conceptul de acum. Conceptul actual e atat de artificial incat se intalneste foarte rar pus in practica, in viata reala.