| didi_1419 a întrebat:

Daca am 10 zile de la conceptie e posibil sa nu fiu insarcinata? pentru ca mi-am facut testul de sarcina si a iesit negativ sau trebuie sa mai astept? Mentionez ca ciclul mi-a venit pe 28 iulie iar contactul sexual a fost pe 9, 11, 12 august.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mai astepti. daca testul era pozitiv, insemna ca esti insarcinata. Daca e negativ, nu inseamna nimic. Primul test concludent il poti face in jur de 5 septembrie, din urina de dimineata (la 3 saptamani de la ultimul contact). Tu poti pana atunci sa mai incerci de cateva ori.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu e obligatoriu sa ramai insarcinata chiar daca esti in perioada fertila. Poate ati avut vreo problema... si nu s-a intamplat... Incerci mai bine sa va relaxati si sa faceti dragoste... sa faceti un copil din dragoste... ganditi-va unul la celalalt, iubiti-va... Nu faceti doar sex pentru a face un copil... Multa sanatate!

| Dan a răspuns:

Du-te la un ginecolog, el stie mai bine cum stai.

| andreea_7473 a răspuns:

La 3 saptamani de la contact ai un rezultat corect la test. Sau asteapta menstruatia, ar trebui sa vina inainte. Iar daca intarzie, fa un test la 7 zile de intarziere.
PS. de ce nu te protejezi, ca sa nu mai stai cu inima cat un purice?

| IqStorm a răspuns:

Este posibil. Nu e obligatoriu să rămâi însărcinată încă de la primul raport sexual.

| didi_1419 explică:

Imi doresc mult un copil cu sotul meu si nu am luat de f mult timp anticonceptionale.

| nelly_4933 a răspuns:

Buna didi! Conform calendarului ar fi trebuit sa fii insarcinata! Doar daca nu ai alte probleme! Sau partenerul! Incerci de mult timp sa ramai insarcinata? Daca ai luat anticonceptionale pana acum, nu e bine sa ramai imediat! Sfatul meu este sa mergi la medic! Bafta multa!