| FlorinaDavid a întrebat:

Buna, am o intrebare.Este valid un test de sarcina facut la 40 de zile(in cursul zilei) dupa contactul sexual?
Trebuie sa imi vina ciclul menstrual astazi 10.04. 2018 si nu a venit. Testul a iesit negativ.

5 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da este valid 100% pentru ca au trecut cel putin 22 de zile de la acel contact neprotejat.

| AlexSalling a răspuns:

Normal ca este valid. Ca sa scapi de indoiala, fa-ti un test la doctor. Acum, asta cu faptul ca menstruatia nu ti-a venit este o dereglare pe care o sufera orice femeie la orice varsta.

| Dyalema a răspuns:

Mie mi-au ieșit testele valide și la 20 de zile după act. Asta în dațile când a fost pozitiv. Deci la 40.de zile e clar ok! Poate e doar o dereglare.

| anonim030694 a răspuns:

Da, testul este valid, dar si acestea pot da erori. Repeta testul (altul, nu acelasi). si vezi ce iese! Pentru a fi 100% sigura, poti consulta un doctor. Practic, nu ai nici macar o zi întârziere, mai poti aștepta. menstruația are nenumărate motive pentru care ar putea întârzia o zi, doua sau cinci. Sănătate multă!

| MarkoLoren a răspuns:

Daca dupa 40 de zile nu ti-a venit menstruatia si testul a iesit negativ, este intr-adevar o problema.
Poti suferi de virusul Papiloma Uman(HPV) sau o candidoza(ciuperca vaginala), asa ca du-te de urgenta sa-ti faci un control!
Sunt anul III la medicina, Carol Davilla, asa ca digera sfatul meu cu increderewinking