| Mirelaxxi a întrebat:

Daca am avut contact sexual neprotejat, dar nu a ejaculat in mine. mi-a venit si menstruatia la data in care era programata sa vina, m-a tinut 5 zile, ca de obicei, dupa o sapt de la menstruatie si 25 de zile (mai bine de 3 sapt) de la contact mi-am facut 2 teste de sarcina la interval de o zi si au iesit negative, pot sa fiu insarcinata?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In conditiile descrise se poate considera/aprecia fara teama de a gresi ca fiind IMPOSIBILA existenta unei sarcini instalate chiar si pur ipotetice. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Se aprecieaza/considera ca pornirea menstruatiei la data calculata/asteptata/preconizata, si desfasurarea ei in conditii similare/asemanatoare cu menstruatiile anterioare ca numar de zile, flux zilnic de scurgere, cantitate, culoare, etc, reprezinta intotdeauna GARANTIA ca in proportie de peste 99% in ciclul menstrual abia terminat, ovulul NU a fost fecundat, astfel ca NU a rezultat si instalat in uter o sarcina. De asemenea fiindca se stie foarte precis ca prin menstruatie este eliminat din uter formatiunea denumita ENDOMETRU, fiindca acesta a degenerat in lipsa sarcinii si a devenit inutil in organism. Rezulta ca aceasta ultima menstruatie prin lungimea sa si modul ei de desfasurare a reprezentat dovada cea mai sigura ca nu ai ramas insarcinata si de asemenea ca este IMPOSIBIL ca in uter sa existe o saecina chiar si pur ipotetica. Efectuarea testului de sarcina in asemenea conditii se poate considera ca fiind complet inutila, insa se poate efectua pentru pur si simplu pentru deplina liniste sufleteasca. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Nu.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu poti fi insarcinata pentru ca ti-a venit menstruatia, gravidelor nu le vine menstruatia, iar testele de sarcian au confirmat ca nu esti gravida.