| madutzza99 a întrebat:

Am 17 ani. Mi-am inceput viata sexuala in vara. Dar in noiembrie anul trecut am avut un contact sexual protejat. Si nu mi-a mai venit menstruatia pana in luna februarie anul acesta. mai exact pe 4. Am facut 3 teste de sarcina in luna decembrie...toate negative. Am o menstruatie neregulata dar ce ma ingrijoreaza pe mine este ca de aceasta data m-a tinut doar 3 zile, iar pe mine de obicei ma tinea cam 6 zile. Totul a fosty normal ..adica am avut simptomele menstruatiei ca de obicei. durere de sani si durere de burta. dar nu inteleg de ce m-a tinut atat de putin. e posibil sa fiu insarcinata?

7 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi la un ginecolog, acolo o sa afli cel mai sigur raspuns, daca esti sau nu insarcinata si ce probleme ai cu menstruatia.Probabil ai dereglari hormonale pe care nu e prea bine sa le neglijezi.Multa sanatate!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi dragă la medic, sau fa ti test de sarcină, din noiembrie sunt citeva luni, in care puteai afla ce e cu tine, Cine te a pus/obligat sa incepi viata sexuala la 17 ani? Inconstiento, nu stii la ce riscuri te expui? Părintii tai stiu? Pe la doctorul ginecolog ai fost? Sigur ca nu. Acolo gasesti raspuns, mergi la el.

| madutzza99 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dar eu nu m-am plans ca mi-am inceput viata sexuala happy si nu am spus ca m-a obligat cineva. Am pus o simpla intrebare la care daca ai un raspuns folositor poti sa raspunzi dar daca nu poti sa te abtiiwinking

| madutzza99 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Si vorbesti de parca as fi singura care a inceput la vasta asta laughing

| corbulalbrosu a răspuns:

Numarul mai mare sau mai mic de zile de menstruatie depinde de volumul, de cantitatea de menstra ce rezulta/se formeaza in urma destramarii/distrugerii ciclice a endometrului si eliminarii acestor resturidin corp prin menstruatie. Dimensiunea (marimea si grosimea) endometrului variaza de la un ciclu menstrual la altul, deoarece formarea si dezvoltarea/marimea acestuia este influentat de echilibrul existent (in ciclul respectiv) intre cei 2 hormonii femenini, estrogen si progesteron. Cresterea sau scaderea cantitatii unui hormon in raport cu celalalt hormon va avea un efect maxim si va influenta grosimea acelei captuseli a uterului precum si numarul si densitatea vaselor de sange care strabat endometrul respectiv. In concluzie in momentul eliminarii endometrului prin menstruatie, daca a fost vorba de un endometru bine dezvoltat, adica cu grosime mare si stabatut de numeroase vase de sange prin destramare va rezulta si o cantitatea de menstra mult mai mare si implicit va creste si numarul zilelor de menstruatie. Dinpotriva, in cazul in care endometrul a fost unul slab dezvoltat, anemic/firav si menstruatia va fi una pe masura. Din acest motiv perioada de menstruatie poate sa difere de la ciclu la ciclu, astfel ca acest lucru nu trebuie sa provoace vreo ingrijorare. Acesta a fost motivul pentru care ultima ta menstruatie a fost atat de scurta, de fapt 3 zile este considerata ca fiind o durata medie. Multa sanatate

| madutzza99 explică (pentru corbulalbrosu):

Pe mine m-a speriat faptul ca niciodata nu m-a tinut atat de putin.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru madutzza99):

Explicatia data in raspunsul meu initial este pe cat de simpla pe atat de exacta. In nici un caz nu poate fi vorba de o sarcina deoarece producerea unei menstruatii peste o sarcina ipotetica cu o intarziere de 3 luni este absolut imposibila. Bineinteles ca este vorba o o dereglare endocrin-hormonala si ar fi indicat sa fii consultata ginecologic in vederea prescrierii unui tratament adecvat deoarece o intarziere atat de lunga este anormala si s-ar putea datora unui sindrom de ovar polichistic. Iti prezint un scurt extras dintr-un material si anume : "Care sunt simptomele sindromului ovarelor polichistice?

- absenta menstruatiei, care apare de obicei dupa una sau mai multe menstruatii normale in timpul pubertatii, adolescentei;
- cicluri menstruale neregulate, rare sau anormale;" etc. Citeste te rog materialul urmator : http://www.csid.ro/......e-4166368/ Am speranta ca vei intelege ceea ce este de urmat in beneficiul sanatatii tale. Multa sanatate.