| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am avut contact sexual neprotejat, iar a doua zi deja de dimineata am avut ciclu menstrual, este posibil de a rămâne însărcinată?
multumesc

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se porneste DOAR in cazul in care ovulul NU A FOST FECUNDATsi in consecinta nu s-a format o sarcina.Menstruatia reprezinta in fapt sfarsitul unui ciclu, in consecinta se elimina ovulul "mort"/ degenerat impreuna cu endometrul formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteaza ovulul in cazul formarii unei sarcini. De asemenea se stie precis ca in ultimele 5-7 zile ale ciclului menstrual, teoretic nu se poate forma o sarcina nici in cazul in care se ejaculeaza (voit) sperma in vagin. In cazul in care totusi se intampla o instalare a unei sarcini in aceasta perioada aceasta este nefireasca si cu totul accidentala si bineinteles nu se va mai produce menstruatia. In concluzie NU EXISTA NICIO POSIBILITATE de a fi ramas insarcinata.Multa sanatate.

| neutrino a răspuns:

Putin probabil.

| SkyPilot a răspuns:

Foarte putin probabil, dar raspunsul este afirmativ. Nu exista zi din ciclu sigura. Riscul de sarcina este insa sub 5%. Ar trebui sa iei in considerare si riscul de BTS, el poate avea ceva chiar daca e virgin. Chiar si HIV.