| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am avut contact sexual neprotejat, iar a doua zi deja de dimineata am avut ciclu menstrual, este posibil de a rămâne însărcinată?
mulțumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU POTI RAMANE INSARCINATA IN ULTIMA ZI A CICLULUI MENSTRUAL.Organismul pregateste eliminarea ovulului nefecundat si a endometrului in care urma sa se implanteze sarcina cu 2-3 zile inainte de inceperea efectiva a menstruatiei.Inceperea menstruatiei reprezinta sfarsitul unui ciclu menstrual nefinalizat prin sarcina.Menstruatia se porneste DOAR in momentul in care nu s-a realizat fecundarea si implicit formarea unei sarcini. Teoretic este IMPOSIBIL sa ramai insarcinata in situatia ta.

8 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu, ti-a venit ciclu, nu esti botoasa, esti norocoasa bravo

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu se pune problema unei sarcini.

| SkyPilot a răspuns:

Nu exista zi din ciclu lipsita de risc. Riscul de sarcina este insa sub 5%.

| SkyPilot a răspuns:

Ai dat funda pentru ce ti-a placut sa auzi, dar raspunsul este gresit. Ma rog, atata te-a dus mintea...

| Rainmaker a răspuns:

Avand contactul in ultima zi pana la ciclu, in perioada in care se spune ca este cea mai putin fertila la femei, nu cred ca este posibil sa fi ramas insarcinata.dar nici imposibil! Exista in popor o vorba urata dar adevarata care spune ca daca este sa ai ghinion, gasesti maracini si-n pza.(Sorry, asa-i proverbul)

| Just4Joker075 a răspuns:

Atata timp cat ai avut contact sexual Neprotejat, riscul de sarcina este destul de mare, stiu asta de la o prietena care a ramas insarcinata dupa o astfel de peripetie, sunt sanse sa ramai insarcinata.

| innascumpika a răspuns:

Da, sunt femei care in primele luni de sarcina au ciclu mentral. Totusi pentru linistea ta ia o pilula de a doua zi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru innascumpika):

Confunzi cumva pastila de a 2-a zi cu mentosanul? Care ar fi motivul sa foloseasca acea pastila?