| Kimball a întrebat:

Daca am circumferinta de 11-12 cm si lungimea de 15 ce prezervative pot folosi ( durex normale)?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Circumferinta de 11-12 cm poate fi considerata ca fiind de fapt de 115mm (ca medie). Acest perimetru circular daca este aplatizat va avea ''latimea'' de 110 -120mm : 2 = 55-60 mm. Dar pentru ca un prezervativ sa se potriveasca, adica sa stea perfect intins si fixat pe penis incat sa NU se miste/rasuceasca/alunece in timpul sexului trebuie ca din aceasta latime aplatizata rezultata sa se scada in jur de 10-12 unitati pentru a determina marimea corecta a prezervativului care sa se potriveasca pe grosimea penisului. Astfel ca din 55/60 daca se scad 10-12 rezulta ceva in jurul valorii de 50-52, valoare care ar trebui sa existe pe pachet. Aceeasi marime a prezervativului poate fi indicata si prin litere si in acest caz probabil ca s-ar potrivi cel notat cu litera ''M'' sau poate chiar ''L''. Deci pentru a determina marimea corespunzatoare va trebui sa incerci cateva marimi apropiate de 50-52 (mai mici si mai mari cu 2-3 unitati) si prin 2-3 incercari succesive vei reusi sa stabilesti care este marimea care se potriveste pe penisul tau. Lungimea tuturor prezervativelor se incadreaza intre 18 si 21cm indiferent de largimea lor. Succes!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Cele normale.