| AnnaMaria1219 a întrebat:

Daca am facut sex cu iubitul meu fara prezervativ si nu si-a dat drumu in mine pot sa raman gravida?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sexul neprotejat mereu aduce niste riscuri... acum depinde cum ti o fi norocul

| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea de a ramane insarcinata in urma intretinerii de contacte sexuale neprotejate apare/se poate produce DOAR/NUMAI in cazul in care sexul este intretinut intr-unul din cele 4-5 zile care apartin PERIOADEI FERTILE a respectivului ciclu menstrual si in mod obligatoriu ajunge sperma in vagin indiferent prin ce mod se produce acest lucru. Daca sexul este intretinut in zilele situate in afara PERIOADEI FERTILE, sperma poate fi ejaculta in vagin fara nici-o teama/retinere deoarece in zilele situate inaintea si dupa perioada fertila NU poate exista un OVUL VIABIL care sa fie fecundat de spematozoid si astfel ovulul sa se transforme intr-o sarcina. Sexul neprotejat poate fi practicat DOAR/NUMAI daca ciclul este foarte REGULAT, sau partenerul de sex are suficienta experienta sexuala si reuseste sa-si coordoneze, controleze si retina ejacularea atat timp cat doreste el. Lichidul preejeculator asa cum este produs de glandele bulbouretrale (glandele Cowper) este perfect STERIL si NU contine spermatozoizi asa cum sustin tot felul de ageamii.

| mihai69 a răspuns:

Da, e posibil, dar numai dacă ești în perioada fertilă a c.m.

| MiruD a răspuns:

Da. Din cauza lichidului preejaculator din timpul actului sexual. Dar sansele nu sunt asa mari.
Oricum, pe viitor foloseste prezervativul.