| anonim_4396 a întrebat:

Daca am inceput sa ma masturbez la 16 ani, am deja vreo 8 luni de cand o fac, acum, fac de 2 ori pe saptamana, nu pot scapa cat va dura asta? incerc sa ma abtin, va trece pe la ce varsta sau nu va trece pana nu voi inceta?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Practică un sport, nu lăsa situația să te controleze!
Pa, pa.

| wolder a răspuns:

Este un obicei normal, dar daca il faci prea des devine o problema. Gandeste-te sa-ti faci o prietena, sa aveti o relatie serioasa bazata pe dragoste si respect. Mult succes!

| Azµre a răspuns:

Va trebui să te abții să renunți la acest obicei ai o vârstă! Caută-ți o fată stai cu ea!

| Alison95 a răspuns:

Inceteaza cu obiceiul asta! Tu nu te uiti la intrebarile de aici? Majoritatea se plang ca penisul lor e curbat, stramb, mic datorita masturbarii. Plus ca, daca vei avea relatii cu o fata, vei ejacula foarte repede si va fi un impediment intr-o relatie. Plus ca s-ar putea sa-ti doresti sa te masturbezi in loc sa faci sex. tu ejaculezi?

| Sergiu1996 a răspuns (pentru Alison95):

Da,care e sfatul tau?

| Alison95 a răspuns (pentru Sergiu1996):

Gaseste-ti o prietena, fa altceva, o sa ai probleme pe viitor.

| darialdoctorlav a răspuns:

Nu va trece niciodata!

| ALex_Alex_1995_FnVL a răspuns:

Nu cred ca vei inceta, creierul percepe ca o placere, care ti-o faci singur prin imagini, amintiri, (material de laba) cautati o fata, si vei scapa de acest obicei, bafta!

| Adriana_Opincariu_1988 a răspuns:

Eh, adevarul ca nu va trece niciodata. Si chiar daca iti faci o prietena nu vei scapa de acest obicei. Din punct de vedere sexual esti matur si ar trebui sa intelegi ca ce faci nu este gresit, dar poate nu ar trebui sa vorbesti chiar asa de deschis pe subiect...totusi, subiectul este considerat tabu. Poate cand o sa ai o prietena si o sa devi activ sexual o sa mai raresti.