| miimi. a întrebat:

Daca de ex o fata si-a inceput viata sexuala, a folosit prezervativ sau anticonceptionale trebuie sa viziteze neaparat cat de curand medicul ginecolog? Am citit asta pe net cum ca dupa ce ti-ai inceput viata sexuala trebuie sa te duci cat mai curand la ginecolog si tot mai des de atunci inainte.Are ceva daca nu se duce fata respectiva? Ms.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionale nu poate sa ia, fiindca ele trebuie prescrise de ginecolog.
Orice femeie se duce la ginecolog in prima luna de la inceperea vietii sexuale si apoi cel putin o data pe an (de obicei cam de doua ori). Sunt foarte putine femeile care nu fac asta, in special cele putin educate, sarace, din sate izolate, care nu au acces la notiuni minime de igiena. Consultul ginecologic regulat este obligatoriu daca vrei sa ai o viata normala si sanatoasa. Femeile care nu se duc au risc crescut in specila de cancer de col uterin dar si de tot felul de alte boli genitale grave.

| catthshshshs a răspuns:

Nu este obligatoriu sa mergi, dar daca vrei sa ai un organism sanatos ar fi bine sa o faci. Ma intreb, ce faceau femeile acum sute de ani cand nu aveau doctori ginecologi? Mureau toate de cancer? No way!