| qAdrian445 a întrebat:

Dacă doi minori de 16, respectiv 15 ani au întreținut o relație sexuală cu care au fost amândoi de acord, dar mama fetei vrea să depună plângere la poliție, cam ce se poate întâmpla?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se va intampla nimic, daca relatia a fost de comun acord. Actul sexual cu un minor nu se pedepseste daca minorul are peste 15 ani si nici daca diferenta de varsta este sub 3 ani.
Conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(4) Fapta prevăzută în alin. (1)-(3) se sancţionează cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."

9 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Pe baiat il asteapta o condamnare la inchisoare intre unu si cinci ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emilian65):

Pe naiba, la 15 ani poate sa o faca legal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca are peste 15 ani nu se va intampla nimic.

| Ara997 a răspuns:

Ala de 16 are de-a face cu legea

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ara997):

Cine te-a mintit?

| Kira5854 a răspuns:

Sexul este legal dupa varsta de 15 ani doar daca diferenta dintre cei doi parteneri este de 3 ani, iar fata declara ca a fost de acord, este imposibil sa patesti ceva.

| Kingsley a răspuns:

Poate la Politia Muzicii ca in alta parte nu are cum.

| pufipo a răspuns:

1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.