| Geotrix a întrebat:

Daca eu am 20 ani, am voie din punct de vedere legal sa am o iubita care sa aiba 17 ani?

Răspuns Câştigător
| MadalinG99 a răspuns:

Normal ca ai, acum sa fim seriosi are 17 ani inca putin si este majora, daca avea 14-15 ani deja era aiurea, dar asa n-ai stres. Este o diferenta de 3 ani intre voi, o diferenta normala.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa o ai de prietena, dar nu ai voie sa intretii raporturi sexuale cu ea, ca risti puscaria.
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

| Geotrix explică (pentru Violleta2022):

Ma refeream strict ca prietena.nu ma refer la raporturi sexuale

| Violleta2022 a răspuns (pentru Geotrix):

Cand spui "iubita" se subintelege ca sunt si raporturi sexuale, mai ales ca nu mai sunteti copilasi nici unul din voi.
Tu asa ai scris in intrebare "iubita"!

| mihai69 a răspuns (pentru Geotrix):

Las-o că nu știe ce spune. Nu vezi că nici măcar nu a aflat că legile la cere se referă NU mai sunt de ani buni în vigoare?

| mihai69 a răspuns:

Nu ai nicio limitare, poți să ai și 10.

| Emilian65 a răspuns:

Da.

| Holiday a răspuns:

Poti avea o iubita care sa aiba minim 15 ani. De asemenea, poti intretine si relatii sexuale cu ea daca sunt de buna voie. Conform legii. Restu-s povesti.

| Holiday a răspuns (pentru Holiday):

De fapt m-am exprimat gresit. Iubita poti avea si mai mica de 15 ani, dar nu poti face sex pana implineste 15 ani.

| Andrei258 a răspuns:

Cu acordul părimților sau daca ramane insarcinata da

| MadularulSef a răspuns:

Da

| Dalo a răspuns:

Dacă ea e de acord cu relatia voastră e legal de la 16 ani in sus