| TanyaTania334 a întrebat:

Daca eu nu am ciclu regulat si am facut sex neprotejat in ziua 19 a ciclului sexual, iar menstruatia mi-a venit cu 7 zile inainte de termen, pot fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a fi CORECT informata, trebuie sa afli, sa stii si sa cunosti ca ciclul menstrual care are o abatere de lungime de 7 zile intre cel mai scurt ciclu de 24 zile si cel mai lung ciclu de 30 de zile, d.p, d.v. ginecologic este de tipul NEREGULAT fiindca abaterea este mai mare de 3 (maxim 4) zile. Fiindca in cazul unui ciclu cum este al tau, OVULATIA se poate produce cel mai devreme in a 10-a zi si cel mai tarziu in a 16-a zi si din acest motiv informatia care este oferita de aplicatia ''calendar menstrual'' folosita de tine, de regula este in proportie de 70-100% ERONATA, INCORECTA si GRESITA. Daca niciodata nu ai avut menstruatie mai lunga de 30 de zile, in acel caz in proportie de peste 97-98% este IMPOSIBIL ca a 19-a zi a ciclului menstrual sa poata fi o zi fertila. Te sfatuiesc ca pe viitor, sa renunti in totalitate, sa folosesti si sa mai iei in considerare informatiile oferite de acea aplicatie in cazul in care NU doresti sa ramai insarcinata. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum ai ciclul neregulat, totul este posibil!
Degeaba numeri zilele, ca la femeile cu ciclul de tip neregulat NU conteaza zilele, ovulatia putandu-se produce oricand!

Folositi intotdeauna prezervativul la sex, ca nu musca, nu doare, nu provoaca alergi si nu costa mai mult decat 1 guma de mestecat.

Acum poti face un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ULTIMA partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Nu poate fi vorba de un ciclu regulat in cazul in care exista o asemenea abatere foarte mare fata de ziua in care ar fi ''trebuit'' sa porneasca sangerarea menstruala.
2.) Ziua a 19-a a ciclului menstrual poate fi situata in PERIOADA FERTILA, numai in cazul in care de obicei/de regula lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual este cuprinsa intre minim 33 de zile si maxim 38 de zile. Daca toate ciclurile menstruale anterioare au avut intotdeauna lungimea mai mica de 31 de zile in acel caz a 19-a zi este situata in PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA si reiese ca este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina chiar daaca sperma este ejaculata in vagin.
3.) Insasi procesul de incepere/pornire a menstruatiei de regula exclude in proportie de peste 98-99% posibilitatea de exista o sarcina instalata in uter. Si mai ales in situatia in care pe urma tot procesul de sangerare menstruala decurge in conformitate si in conditii similare cu menstruatiile anterioare d.t.p.d.v. adica ca numar de zile de manifestare, a cantitatii de sange menstrual eliminat, fluxul zilnic de sangerare, aspectul, textura, culoarea amestecului de menstrual eliminat. Sangerarea care se produce in conformitate cu cele precizate, reprezinta GARANTIA ferma ca in proportie de peste 99.9% in ciclul menstrual abia terminat, ovulul NU a fost fecundat si din acest motiv NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in ENDOMETRU. Fiindca endometrul NU a fost ''folosit'' pentru ceea ce a fost pregatit, la terminarea ciclului intra intr-un proces de imbatranire si de degenerare rapida si fiindca tesutul a devenit inutil, organismul femeii il elimina din uter prin procesul ciclic al menstruatiei. Rezulta ca femeia NU poate fi insarcinata chiar si daca sangerarea porneste la o alta data mai devreme sau mai tarziu fata momentul care a reiesit din calcul. Multa sanatate!

| TanyaTania334 explică (pentru corbulalbrosu):

Am gresit, este neregulat. Diferenta dintre cicluri variaza intre 24 si 30 de zile. Am aplicatia calendarul menstrual descarcata si imi arata ca in ziua 19 era risc scazut ca sa pot ramane insarcinata. Acum nu stiu ce sa cred si cata garantie are acea aplicatie.

| TanyaTania334 explică (pentru corbulalbrosu):

Sper totusi sa nu fiu gravida..menstruatia s-a prelungit cu 2 zile si tot citesc pe aici ca e posibil sa fie menstruatia peste sarcina

| corbulalbrosu a răspuns (pentru TanyaTania334):

Pentru a fi CORECT informata, trebuie sa afli, sa stii si sa cunosti ca ciclul menstrual care are o abatere de lungime de 7 zile intre cel mai scurt ciclu de 24 zile si cel mai lung ciclu de 30 de zile, d.p, d.v. ginecologic este de tipul NEREGULAT fiindca abaterea este mai mare de 3 (maxim 4) zile. Fiindca in cazul unui ciclu cum este al tau, OVULATIA se poate produce cel mai devreme in a 10-a zi si cel mai tarziu in a 16-a zi si din acest motiv informatia care este oferita de aplicatia ''calendar menstrual'' folosita de tine, de regula este in proportie de 70-100% ERONATA, INCORECTA si GRESITA. Daca niciodata nu ai avut menstruatie mai lunga de 30 de zile, in acel caz in proportie de peste 97-98% este IMPOSIBIL ca a 19-a zi a ciclului menstrual sa poata fi o zi fertila. Te sfatuiesc ca pe viitor, sa renunti in totalitate, sa folosesti si sa mai iei in considerare informatiile oferite de acea aplicatie in cazul in care NU doresti sa ramai insarcinata. Multa sanatate!

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Cum sa fi însărcinată dacabti a venit ciclul? Ai avut doar o dereglare hormonala