| Lexyemada a întrebat:

Hei, am avut contact sexual neprotejat in 6 octombrie, mentionez ca am ciclu regulat, ultima menstruatie a fost in 15 septembrie, durata ciclului e de 30 zile, deja mi-a întârziat 7 zile, luni mi-a venit menstruatia normal iar marti am facut sex neprotejat, am facut un test de sarcina a iesit negativ iar azi(miercuri 23oct) mi-a venit foarte putin, tin sa precizez ca n-am pofta de mancare si am greturi? Ce poate fi? Imi doresc mult un bebe

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ultimul ciclu menstrual inceput in 15 Septembrie si este de tipul REGULAT si are mereu lungimea de 30 de zile atunci chiar si daca pornirea menstruatiei prezinta uneori o abatere foarte mica de +/- 1 zi, inseamna ca in acest caz se poate stabili cu multa precizie intervalul ciclului in care se situeaza de regula PERIOADA FERTILA.
Fiindca in cazul ciclului de 30 de zile, OVULATIA are loc in cea de a 16-a zi a ciclului reiese ca aceasta a avut loc in data de 30 Septembrie si in acest caz PERIOADA FERTILA s-a suprapus peste intervalul cuprins intre a 12-a si a 17-a zi a ciclului (26.09 - 01.10). Fiindca NU ai precizat despre care zi de LUNI? este vorba ( care este data?) cea in care a pornit menstruatia se poate doar presupune ca a fost in data de 21 Octombrie. Pe baza relatarii/descrierii tale reiese ca sexul de care amintesti a avut loc in a 2-a zi a menstruatiei deci si a ciclului menstrual, adica intr-o zi in care d.p.d.v. stiintific si medical in proportie de peste 99% este IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chiar si daca sperma este ejaculata in vagin.
Orice test de sarcina pe baza de urina, care este efectuat inainte de a trece minim 15-16 zile de la data la care a fost intretinut actul sexual are rezultatul NEGATIV, chiar si daca este instalata o sarcina in uter. Rezultatul testului de sarcina efectuat pe baza urinei, care poate fi considerat VALID, VALABIL si CORECT se va putea obtine NUMAI dupa ce au trecut cel putin 21 de zile de la data intretinerii sexului neprotejat si ejacularea spermei in vagin.
Fiindca ai precizat in final : ''Imi doresc mult un bebe'' tebuie sa stii, sa cunosti si sa intelegi ca sarcina se poate forma NUMAI in zilele care apartin de PERIOADA FERTILA (reala) care in cazul ciclului de 30 de zile se situeaza intre a 14-a si as 17-a zi a ciclului, numarate fata de PRIMA ZI de menstruatie.
Fiindca informatiile si datele prezentate in aceasta intrebare NU sunt precis indicate, formularea unui raspuns corect in astfel de conditii NU se poate face. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Ai putea să mergi la un medic, mai ales dacă îți dorești un bebe.