| alyna_9566 a întrebat:

Daca faci sex cand esti pe ciclu ramai insarcinata?

47 răspunsuri:
| maya_4030 a răspuns:

Dar scuza-ma ca te intreb, de ce vrei s-o faci cand esti pe ciclu? crezi ca n-o sa te mai vrea daca ii dai o pauza? ai grija, in perioada aceea esti foarte dispusa la infectii si da, poti ramane insarcinata daca ai nesansa de-a avea ovulatia exact atunci, oare cati ani ai? thinking

| gabimaris a răspuns:

Ramai insarcinata daca faci sex neprotejat in perioada fertila! La cele mai multe dintre femei perioada fertila se afla la jumatatea distantei dintre doua sangerari menstruale! Sexul in timpul sangerarii poate favoriza instalarea unor infectii vaginale si nu numai, nu si o sarcina (desi sunt femei cu ovulatii aritmice)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa m-am nascut eu. Magicul decretel 69.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Au mai fost asemenea intrebari - citeste si raspunsurile date atunci
http://www.tpu.ro/......-intinpla/
http://www.tpu.ro/dragoste-si-sex/poti-sa-faci-sex-cand-esti-la-ciclu/
http://www.tpu.ro/......ta-sau-nu/
http://www.tpu.ro/......-de-ciclu/
Parerile sunt impartite. Eu as zice totusi ca sunt mici sanse sa ramai gravida. Poti totusi sa te infectezi si tu si partenerului tau mai usor.

| DiMoDi a răspuns:

Dumnezeule mare! voi chiar n-aţi învăţat nimic la orele de anatomie? Înţeleg că pe vremea bunicii erau nişte subiecte tabu. dar în zilele noastre, mi se pare aberantă întrebarea! (ca şi unele răspunsuri, să-mi fie cu iertare)sad
Pentru cele care nu ştiţi: ciclul este eliminarea membranei puternic vascularizate care căptuşeşte uterul, în vederea fixării şi protejării unui embrion în dezvoltare... atunci când fecundarea nu a avut loc, membrana respectivă se desprinde şi se elimină, urmând a se forma alta până la următoarea ovulaţie... Probabilitatea de a rămâne gravidă în perioada ciclului este practic nulă, deoarece ovulul fecundat nu are unde se fixa în vederea dezvoltării! Se poate însă întâmpla ca spermatozoizii sau ovulele fertile să reziste mai multe zile (nu mai reţin exact care au rezistenţa mai mare) până la formarea următoarei membrane şi atunci se produce sarcina... Mă rog... explicaţia mea este foarte schematică, însă în linii mari acesta este procesul...
Dar zău, asemenea subiecte chiar e nevoie să fie discutate pe un site, nu se pot discuta în particular? Oi fi eu de modă veche, dar citesc şi băieţii ce scrieţi, nu? sad
E vorba de o minimă pudoare, sau nu mai e nici asta "la modă"? sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DiMoDi-de la pudoarea asta li se trage, bine ca intreaba si au si unde gasi raspunsuri.
alyna. teoretic nu se poate, uterul pe timpul menstruatiei se pregateste pentru un nou embrion, dar sunt cazuri in care menstra este de scurta durata si se ovarele pot produce un ovul, care evident poate fi fecundat de catre spermatozoid.si tu ai sa spui-ai, pai nu, ca nu a ejaculat inauntru, fata draga, exista un lichid lubrifiant care se elimina pe timpul actului sexual, cel mai mult cantitativ la inceputul actului sexual, acest lichid vascos si aproape transparent contine spermatozoizi, care pot ajunge la ovul si il fecundeaza.nu numai sperma, contine spermatozoizi! teoretic nu se poate ramane insarcinata, pentru ca nu se produce ovulul, dar practic ...se mai poate intampla, mai rar, dar se poate.cu 5 zile inainte de ciclu si 5 zile de la inceperea ciclului, riscul este mic, dar exista posibilitatea sa ramai inarcinata.foloseste prezervativ sau anticonceptioanale prescrise de medic, pentru tine si pentru sanatatea ta

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

DA! POTI! Dece sa nu te protejezi, si astfel, linistita, sa te poti dedica placerii, firesc si benefic, armonios?!

mlm
| mlm a răspuns:

Sigur ca se poate! De asemenea, trebuie sa stii ca in acea perioada exista un risc mai mare decat de obicei sa iei o boala cu transmisie sexuala. Cel mai indicat este sa folosim intotdeauna o metoda contraceptiva.

| maya_4030 a răspuns:

Pt tot.eu,
... dar se poate.cu 5 zile inainte de ciclu si 5 zile de la inceperea ciclului, riscul este mic...
nu-i mai zapaciti cu zilele dinainte si dupa, eu am ramas insarcinata la trei zile dupa atunci cand eram sigura ca nu se poate, metoda calendarului nu e foarte potrivita, copiii astia fac sex in perioada ciclului pentru. ca atunci cred ei ca este cel mai sigur, ei bine nu e.

| iiirrriiisss a răspuns:

Sunt riscuri (mici, dar sunt) tinand cont ca spermatozoizii traiesc pana la 3 zile in corp. Sfatul meu este sa te duci sa consulti un ginecolog, el iti va spune care sunt cele mai sigure metode contraceptive si n-ar fi rau sa-ti faci si un test de sarcina, pentru a scapa de indoieli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aleya, cine a spus ca ai siguranta de a nu ramane? tu citesti sau pui intrebarile doar sa te distrezi? pana si cu 5 zile inainte si 5 dupa, si tot ramai. ce dumnezeu. da tu intelegi fiziologic, de ce ramai sau de ce nu ramai? asta e cel mai important, daca tu nu stii cum se produce un ovul si cum s de ce! atunci ai sa intelegi cu siguranta cand se poate ramane gravida sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O femeie nu poate avea ovulație sau să rămână însărcinată în timpul ciclului menstrual.
Pa, pa.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Regula este ca in timpul menstruatiei nu exista ovulatie. Pentru ca mai sunt exceptii, exista si femei care au cicluri neregulate sau foarte scurte si ele pot avea ovulatie in timpul menstruatiei.
Prin urmare, exceptiile sunt de stricta interpretare si aplicare.

| daniela_7403 a răspuns:

Stai linistita, in nici un caz nu ramii insarcinata, dar e de dorit sa folosesti prezervativ pentru igiena barbatului dar e si riscul de capata o infectie

| luminitagrigoriu a răspuns:

Nu dar exista riscuri la infectii

| georgy_6583 a răspuns:

Nu, nu e posibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu parere de da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu normal ca nu ai sa ramai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ramai insarcinata daca faci sex cand esti pe ciclu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt tot.eu,

... dar se poate.cu 5 zile inainte de ciclu si 5 zile de la inceperea ciclului, riscul este mic...

nu-i mai zapaciti cu zilele dinainte si dupa, eu am ramas insarcinata la trei zile dupa...
e adevarat eu am ramas insarcinata exact dupa a 3 zi de la ciclu...
si pentru necunoscatori riscul cel mai mare de a ramane insarcinata e inainte de venirea ciclului si dupa deci... terminati cu prostiile...macar folositi prezervativ daca nu vreti sarcina e mai curat... e mai sanatos...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alynahappy nu poti ramane insarcinata in timpul menstruatiei... dar este bine sa nu faci sex...nu moare partenerul cateva zile...pentru ca exista un risc... poti avea o hemoragie din cauza aceastawinking tu faci ce vrei dar...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti ramanewinking:X:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca sansele sunt foarte mici. happy

| lumylumy a răspuns:

Nu se poate...rar foarte rar. 2%poate. dar stai lin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit asa ceva...si sunt cam nedumerita. dar dupa ce trece ciclul imi iau un test de sarcin si gata big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facu sex la ciclu si nu am ramas insarcinata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar nu stiu de ce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ramai...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu