| NeKtar a întrebat:

Daca faci SEX inainte de pubertate te poate afecta in dezvoltare? Sau te masturbezi? E grav?big grin

Răspuns Câştigător
| Crisu_7532 a răspuns:

Ginecologii avertizează că viaţa sexuală începută la vârste mai mici de 16 ani produce traume ireversibile. Dezvirginarea, atât la băieţi, cât şi la fete, trebuie să se producă după încetarea pubertăţii, pentru că în această perioadă organele genitale sunt în continuă dezvoltare, afirmă medicii. Vârsta ideală pentru începerea vieţii sexuale, din punct de vedere biologic, este după 16 ani. Potrivit specialiştilor, organismul băieţilor este la fel de afectat în urma dezvirginării la vârste mici, mai ales din cauza nivelului crescut de hormoni. Consecinţele sunt destul de grave, pentru că pot apărea probleme de tip erectil sau ejaculare precoce, susţin medicii. tinerele care îşi încep mult mai devreme viaţa intimă suferă rupturi la nivelul vaginului, iar pentru repararea acestuia este nevoie de o intervenţie chirurgicală pentru coaserea membranei rupte. Actul sexual săvârşit de la vârste fragede produce în rândul tinerelor şi întârzierea menstruaţiei, pentru că dezvoltarea organelor de reproducere s-a realizat forţat

7 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Nu! nu afecteaza cu nimic dezvoltarea, dar totusi nu e bine.winking

| Floreenofficial a răspuns:

1. da, mai ales in cazul fetelor se vede ca de obicei se maresc...ca dimensiuni
2. da, aici te afecteaza psihic chiar daca nu realizezi... straight face

Răspuns utilizator avertizat
| alexeanca a răspuns:

Fa inot. E mai sanatos si relaxant decat ambele variante prezentate de tine.Macar nu devii obsedat de sex, masturbare sau ipohondru gandindu-te ca te vei imbolnavi.

| alexandrucr a răspuns:

O sa ai un picior mai scurt ca altul

| roberTh a răspuns:

Nu. asa ca poti sa faci ce vrei laughing

| NeKtar explică:

Dar masturbarea ce parere aveti daca e facuta inainte de puberate, nu marefer neaparat la dezvirginarea organelor ci la masturbare daca tot vine vorba