| precious30 a întrebat:

Daca folosesc ovule contraceptive ( Pharmatex ), partenerul poate ejacula inauntru?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poate ejacula intravaginal :)

Ovulele ( spermicide ) de Contracept M ( sau Pharmatex Ovule ) sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!

Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 95-98 %!

Deci, doar 2-5 % şanse/risc de sarcină DACĂ sunt folosite CORECT!

Totuşi, au unele "DEZAVANTAJE" în privinţa folosirii CORECTE - vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/pharmatex-ovule-vag_8228

http://www.medipedia.ro/......EPT-M.aspx

http://www.contracept-m.ro/prospect.htm

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4218_25.02.04.pdf?anmPage=1276&ID=25527

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e una dintre cele mai bune metode de contraceptie. tot prezervativul si pilulele sunt cele mai sigure

| neutrino a răspuns:

Aceste medicamente reduc considerabil riscul unei sarcini, dar nu-ti asigura nici ele siguranta totala, si nici nu te apara de eventualele boli ce se transmit sexual. Asadar, folosirea prezervativului ramane obligatorie!

| Alcyon a răspuns:

Din ce stiu, ovulele protejeaza doar vreo 75%, deci nu-s foarte eficiente. Cel mai bine e sa le folosesti impreuna cu o alta metoda contraceptiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iei acele ovule recomandate de catre un medic, nu este nici-un fel de problema.

Daca insa te-ai aruncat dupa sfatul unor bunicute si copile de pe facebook sa iei contraceptive la intamplare fara un test, exista riscul unei sarcini nedorite.

PS contraceptivele nu te scapa de boli cu transmitere sexuala, stai de vorba cu partenerul tau, sa aiba in vedere acest aspect ori protejeaza-te.

| Maximilian191 a răspuns:

Poate, dar nu iti recomand sa le iei pe termen lung

| CosminCornel a răspuns:

Da, dar maxim 2 litri pe zi.