| Costinamiha a întrebat:

Daca iau anticoncepționale Yasmin, si vreau sa iau anticoncepționale Karissa, poate sa nu-si facă efectul daca are mai puțin estrogen? Va rog sa-mi raspundeti!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

E greu sa intrebi medicul?

| corbulalbrosu a răspuns:

Orice produs anticonceptional poate fi folosit doar daca este prescris de un medic ginecolog si doar pe baza propriului profil hormonal realizat pe baza unei consultatii si a unor analize hormonale. Rezulta ca si schimbarea produs indicat si folosit in momentul actual cu o alta marca de AC, poate fi facut doar cu aprobarea data de aceluiasi medic care ti-a prescris primul produs. Daca din motive obiective esti nevoita sa intri in legatura cu un alt medic ginecolog, acesta va trebui sa refaca analizele hormonale pentru a-ti stabili profilul hormonal actual, fiindca doar asa isi poate da seama daca AC Karissa este compatibil hormonal si daca poate fi folosit in locul AC Yasmin. Anticonceptionalele NU pot fi schimbate oricand si oricum, sau cu orice alt produs AC, asa "dupa ureche" sau "din auzite" cum o taie capul pe fiecare deoarece pot fi ori ineficiente sau sa provoace reactii adverse mult prea intense, chiar insuportabile. Multa sanatate!

| Costinamiha explică:

Nu pot sa dau de ginecolog, ca e plecat din țara, si nici nu pot sa merg la altul, dar daca le-as lua ar putea sa nu-si facă efectul?