| taniabalan73 a întrebat:

Iau anticonceptionale yasmin de 3 luni. Doctorul mi-a spus sa aleg intre yasmin sau karissa, ca sunt la fel. Acum sunt in pauza de 7 zile dupa terminarea blisterului de yasmin. As vrea sa trec pe karissa cand termin pauza. Se poate sa fac asta? Sa incep un blister de karissa? Cum pot trece de la un tip de anticonceptionale la altul?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca compozitia chimica a hormonilor folosit in cele 2 marci de pastile AC este putin diferita atat in privinta unuia dintre cele 2 componente cat si a concentratilor procventuale, s-ar putea ca in prima luna de folosire produsului anticonceptional Karissa, sa apara anumite stari mai aparte/deosebite de cele de pana acum sau chiar s-ar putea sa existe si procesul de sangerare foarte slaba asa numitul ''spooting''. Fiindca conform aprecierii facute de medicul ginecolog in urma examinarii tale hormonale ca poti folosi oricare dintre cele 2 marci de pastile AC precizate, asta inseamna ca poti sa faci schimbarea fiindca efectul contraceptiv ramane acelasi. Multa sanatate!

| taniabalan73 explică (pentru corbulalbrosu):

Pot sa le incep acum sau sa astept pana la urmatoarea menstruatie?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru taniabalan73):

Bineinteles ca poti sa incepi sa-ti administrezi pastilele AC Karissa incepand cu prima zi care va urma dupa ce se vor termina cele 7 zile de pauza. Procedezi exact la fel ca si pana in prezent facand abstractie de faptul ca ai schimbat marca anticonceptionalului. Multa sanatate!