| anonima2617181 a întrebat:

Daca iei pastila de a 5-a zi, este obligatoriu sa iti intarzie prima menstruatie? Cu cate zile poate sa intarzie maxim?

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

E normal sa îți întârzie.

| Floridori a răspuns:

Nu exista un maxim de zile cu care poate intarzia deoarece totul depinde de cat de afectata a fost activitatea hormonala, dar cu siguranta intarzierea este de minim 5 zile.Te poti astepta la intarzieri mai mari de 5 zile.
Daca activitatea hormonala a fost grav destabilizata, intarzierile pot depasi cu mult cele 5 zile si exista posibilitatea ca nu numai urmatorul ciclu menstrual sa fie dereglat, dar si urmatoarele pe o perioada de 3-12 luni.

| CIaudiu a răspuns:

Da, este normal sa-ti intarzie pentru ca asta e rolul lor.