| User1112333 a întrebat:

Dacă iei pastila de a doua zi si nu esti însărcinată sau mai bine zis nu și-a dat drumul, ce efect are? Sau ar trebui sa i se facă rău?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii sintetici existenti in continutul pastilei contraceptive dupa ce au ajuns in organismul femeii, isi incep activitatea lor de a inhiba si bloca activitatea celor 2 ovare si de a provoca si dereglarea activitatii hormonale pe exact aceeasi perioada de timp indiferent de situatia reala existenta in organismul femeii. Efectele adverse provocate sunt exact aceleasi si in cazul in care exista posibilitatea de a se putea forma sarcina si pastila este folosita cu folos, precum si in cazul in care pastila de a 2-a zi este folosita fara rost/inutil, in mod cu totul iresponsabil.

| elaventurero a răspuns:

De prin ce sat-văgăuna sunteți de nu aveți magazine pe acolo? Scuzați indiscreția.

| Asuganni a răspuns:

Poţi apela la pilula de a doua zi ori de câte ori ai suspiciuni că un contact sexual poate duce la o sarcină și nu eşti pregătită pentru asta. Poţi s-o iei chiar și la diferență de câteva zile dacă situația o impune. Ceea ce trebuie reținut este faptul că pilula de a doua zi a fost concepută pentru situații de urgență și nu pentru a fi folosită regulat. Deși ea are o eficiență maximă de 99% dacă este folosită în primele 24 de ore de la contactul sexual neprotejat, există metode contraceptive moderne care asigură o eficiență superioară și care sunt create tocmai pentru a te proteja pe termen lung.
Posibile simptome
senzație de greață
vomă (este recomandat să iei un medicament antivomitiv înainte de a lua pastila de a doua zi – dacă o vomiți, nu își va mai face efectul)
migrene
dureri de cap
amețeli.

În cazuri mai extreme
hemoragie cerebrală, blocaj al arterelor sau chiar cedarea rinichilor dar dacă o iei doar în caz de urgență e ok. Doar în cazuri extreme.
Poti folosi Anticonceptionale.