| croissant a întrebat:

As dori sa fac dragoste cu prietenul meu iar el sa isi dea drumul in mine. Daca iau pastila de a doua zi nu mai raman însărcinată? Ce pastila imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Oare este chiar atat de greu de inteles ca pastila contraceptiva denumita si de a 2-a zi, sau ''de urgenta'', se foloseste NUMAI in acele situatii/cazuri in care folosirea ei devine absolut necesara in vederea impiedicarii posibilitatii de a se forma sarcina prin inhibarea si blocarea activitatii ovarelor. Hormonilor sintetici existenti in continutul pastilei de a 2-a zi, dupa ce ajung in organismul femeii, prin activitatea lor produc dereglarea grava si severa atat a activitatii hormonale cat si a sanatatii femeii. Pastila comntraceptiva/de a 2-a zi care mai este numita si ''de urgenta'' se foloseste NUMAI/DOAR in acea situatie in care din greseala sau in urma unui ''accident'' reprezentat de ruperea prezervativului, sperma a ajuns in mod cert/sigur IN VAGIN intruna din cele 4-5 zile care reprezinta PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Ar fi o grava si crasa IRESPONSABILITATE din partea ta sa folosesti pastila contraceptiva/de a 2 zi intun astfel de mod si in acest scop. Acea pastila se foloseste NUMAI/DOAR in situatia in care sperma ar ajunge in mod absolut SIGUR IN VAGINUL tau si acest lucru se produce intruna din cele 4-5 zile fertile a ciclului. menstrual. Doar atunci si numai daca sperma ajunge in vagin se foloseste pastila de a 2-a zi.
Fiindca doresti sa experimentezi senzatiile care sunt resimtite in urma ejacularii spemei in vagin, trebuie sa stii ca acest lucru devine posibil daca folosesti pastilele AC, Inelul intravaginal NuvaRing, plasturii hormonali ori ovulele spermicide Pharmatex sau ContracptM, dar NICIODATA pastila de a 2-a zi. Probabil ca iti va fi de folos si te va ajuta sa intelegi : cand si in ce conditii se poate forma o sarcina, insa numai in cazul in catre cunosti si stii in ce mod este structurat un ciclu menstrual complet :
STRUCTURA CICLULUI MENSTRUAL :
Pentru a detine o informare exacta, precisa si CORECTA in privinta structurii oricarui ciclu menstrual complet, trebuie cunoscute urmatoarele aspecte si explicatii.
-- PERIOADA (timpul/durata) numarului de zile care sunt cuprinse intre PRIMA ZI de pornire a sangerarii in cazul a 2 menstruatii consecutive (una dupa alta), reprezinta 1 CICLU MENSTRUAL complet.
Fiecare ciclu menstrual care are lungimea mai mare de 24 de zile este format din 4 perioade distincte dupa cum urmeaza : (au doar 3 perioade ciclurile menstruale scurte de 21, 22 si 23 de zile in care lipseste a 2-a perioada)
-- CICLUL MENSTRUAL incepe cu zilele de sangerare adica cu MENSTRUATIA, o perioada care poate avea intre minim 2-3 pana la 7-8 zile,
-- este urmata de a 2-a perioada care poate avea un numar variabil de zile (depinde de lungimea ciclului menstrual), care reprezinta perioada de INFERTILITATE RELATIVA cea in care posibilitatea de formare a sarcinii este foarte mica, dar NU si imposibila,
-- urmeaza a 3-a PERIOADA cea FERTILA care are durata de 5-6-7 zile, fiind singura perioada in care formarea sarcinii este POSIBILA
-- urmata de a 4-a perioda (ultima) a ciclului menstrual care este PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE care are intotdeauna durata, lungimea fixa de 14 zile.
SINGURA perioada a fiecarui ciclu menstrual in care se poate forma SARCINA este a 3-a, aduca cea de 5-6 zile a PERIOADEI FERTILE.
-- In primele 2 intervale de timp, adica in urma sexului cu ejacularea IN VAGIN intretinut in zilele de MENSTRUATIE si in zilele PERIOADEI INFERTILITATII RELATIVE, d.p.d.v. teoretic formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97%,
-- iar ULTIMELE 9-10 zile ale ciclului menstrual reprezinta perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA, adica perioada in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA chiar si atunci cand SPERMA este ejaculata in vagin intentionat sau din greseala. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Doamne pastila aia n se ia asa aiurea ca ai tu chef azi sa-si dea drumu in tine... Ce oameni. Vrei sa-si dea drumu in tine, du-te la ginecolog sa-ti prescrie anticonceptionale

| Eireann a răspuns:

Eu recomand implantul contraceptiv. Tine 3 ani, e destul de sigur, ajuta si cu menstruatia (mai putine zile, mai putin cantitativ). Pastila de a2a zi se ia in cazul unui accident.

| Rux04 a răspuns:

Bună, pastila de a doua zi nu se ia ca pe bomboane ci doar în caz de accident gen se rupe prezervativul și știi că ești în perioada fertilă. Se ia o dată în viață. Mai bine folosiți prezervativul că vă protejează inclusiv de bolile cu transmitere sexuală.

| DanyDav a răspuns:

Eu ți-aș recomanda sterilet!
Pastila de dupa are multe efecte negative, deci mai bine pui sterilet si va jucati fara teama.

| Deniii12 a răspuns:

Nu ramai insarcinata daca iei contraceptive dar uneori ele pot da fail și ai șanse 100% sa ramai. plus de ce ai vrea sa se termine in tine daca ai 17-18 ani? Nu crezi ca e cam devreme sa faci copii nedoriți? Nu știu incearca cu pastilele de a doua zi. poate nu dau fail și poți cere de la farmacie așa. pastile de a doua zi straight face nu exista o denumire pentru ele

| Blueskyy1 a răspuns (pentru Deniii12):

Ba da au un nume lol,"escapelle" ceri la farmacie și se ia cel puțin odata la 6 luni.deni tu cât ai?