| rapidistarapid a întrebat:

Daca imi fac analiza de sange, ce boli se detecteaza din aceasta analiza, daca as avea vreo boala cu transmitere sexuala iasa din analiza de sange? Va rog sa imi raspundeti care stiti. Multumesc frumos.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista cateva mii de analize de sange, nici nu ai sange in organism sa le faci pe toate. Asadar nu exista "analiza la sange". fiecare analiza este pentru ceva, determina ceva. Trebuie sa ceri exact analiza pentru fiecare dintre bolile cu transmitere sexuala ca sa ti se faca analize care sa le depisteze (HIV, antigene si anticorpi pentru hepatita B si C, VDRL si TPHA pentru sifilis, anticorpi pentru Chlamydia, Ureaplasma). Pentru gonoree, candida, HPV, analizele se fac din secretie vaginala si/sau de col uterin.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna nu cred ca iese intr-o simpla analiza. Dar daca ai ceva in mintea ta du-te si fa o analiza pentru ceea ce gandesti e mult mai bine sa-ti iasa din minte.pentru ca si eu am patit sa-mi treaca aceste idei si am facut analize sa pot dormi